Sygnał analogowy +/-10V

witam
nie bardzo rozumiem na czym polega idea sygnału analogowego +/-10V. w
jaki sposób jest mierzone -10V?
Reply to
Kit
Loading thread data ...
Kit pisze:
Napięcie to różnica potencjałów. Jeśli jeden potencjał jest wyższy od 2-gi to mówimy, że "plus 10V" oznacza napięcie o różnicy 10V od mniejszego do większego potencjału. Jeśli masz na "sztywno" określony minus/masę i plus to po zmianie polaryzacji masz ujemne napięcie. Tak więc chodzi o względność pomiaru.
Pozdrawiam Krzysiek
Reply to
OneiroO
OneiroO pisze:
czyli w ten sposób możemy mierzyć wartość i "kierunek" sygnału? jakie jest praktyczne zastosowanie takiego zakresu pomiarowego? przychodzi mi do głowy tylko zmiana indukowanego napięcia po zmianie kierunku obrotów, czyli czujnik obraca się np. w prawo to będzie +10V, a jeżeli w lewo to do -10V, oczywiście z zachowaniem proporcjonalności do szybkości obrotów, a 0V oznacza zatrzymanie (albo uszkodzenie).
Reply to
Kit
Oczywiscie tak.
Ale mozna tez inaczej - np odchylka temperatury w piecu od nominalnych 700 st C, czy jak kto woli od 973K
J.
Reply to
J.F.
J.F. pisze:
Jeżeli dobrze zrozumiałem to te 700C odpowiadałoby 0V, a odchyłki poniżej tej temp mogą być mierzone do zakresu -10V, a powyżej do zakresu +10V? W takim razie w jaki sposób zmienia się polaryzacja czujnika (np. jakiegoś oporowego czy termopary) i czy to nie jest niebezpieczne, bo brak sygnału może być potraktowany przez system jako 700C w piecu?
Reply to
Kit
tak jest, np wlasnei tak.
Miedzy czujnikiem a wyjsciem bedzie stosowny wzmacniacz.
A sam czujnik .. moze byc np oporowy ale zamontowany w mostku, wyzerowanym dla 700 C.
Moze, ale od tego sa zabezpieczenia.
Rownie dobrze niebezpieczne jest urwanie kabla w innym piecu, gdy sterownik pomysli ze zero V to zero stopni, wiec trzeba grzac na maksa.
J.
Reply to
J.F.

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.