taki bardziej skomplikowany zaworek

Witam

Temat może rekreacyjny ale zagadnienie jak najbardziej inżynierkskie :-)

Najpierw wprowadzenie. Chodzi o nurkowanie w aparatach o półzamkniętym obiegu mieszanki. Przy tym rozwiązaniu powietrze wydychane przez nurka przechodzi przz pochłąniach Co2 i trafia do worka. Jednocześnie do worka podawana jest mieszanka o większej niż normalnie zawartości tlenu (32-36-40-50-60% tlenu). Poziom tlenu się uśrednia i miesznka się nadaje do ponownego wdechu (zawiera >21% O2). Nadmiar mieszanki jest wyrzucany na zewnątrz. Takie rozwiązanie nazywane jst aktywnym. Zaleta to prostota, ciągły wtrysk mieszanki przez dysze o stałym przepływie. Natomiast główna wada to taka że niezaleznie od bieżącego wysiłku nurka trzeba zawsze podawać tyle świerzej mieszanki jak gdyby wysiłek był maksymalny.

Teraz rozwinięcie tematu Zastanawiam się nad wprowadzeniem układu gazomierza (takiego jak na gaz ziemny ) przy czym zamiast licznikiem wyzwalane by były naprzemiennie dwa zaworki napełniające i oprózniające sztywny zbiornik o stałym ciśnieniu bezwzględnym. Zbiorniczek byłby ładowany z butli a obróżniany do pętli oddechowej.

No i właściwe zagadnienie Jaki jest najprostrzy gazomierz mogący pracować w dowolnej pozycji , o wydajności od 1dm3/min do ok 150 dm/min i mający opory przepływu na poziomie 5mbar? Ewentualnie ma może ktoś jakieś linki do stron z zasadą działania gazomierzy (poza miechowymi-ten już wiem jak działa - ale szukam jakiegoś prostrzego.

z góry dzięki za każdą informacje

insz(talator) Marcin

Reply to
m
Loading thread data ...

W rurociągach gazowych przepływ mierzy się zwężką. Czyli kryza z otworem i dwa mierniki ciśnienia. Nic prostszego chyba nie da się wymyślić. Konrad

Reply to
KA

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.