Wielkogabarytowe podgrzewacze wielkiej mocy

Witam,

Szef poprosił mnie abym zorientował się w możliwościach zaprojektowania i wykonania podgrzewacza gazowego (kotła). Na razie mam dane mechaniczne - średnica ok 7m, wysokość 20m i przykładowy rysunek złożeniowy + zdjęcia podobnych konstrukcji. Czyli w sumie niewiele :( No i wiem, że moc jest baaardzo duża :) Takie podgrzewacze stosuje się w dużych instalacjach przemysłowych (kopalnie gazu, itp...)

Czy ktoś ma doświadczenie w projektowaniu takich urządzeń? Na jakie rzeczy trzeba zwrócić uwagę? Na pewno na rozszerzalność i naprężenia termiczne. Naprężenie wywołane własnym ciężarem. Coś jeszcze?

Według jakich norm i standardów projektuje się takie urządzenia? Jaki soft obliczeniowy wykorzystać? Czy starczą tylko obliczenia mechaniczne, czy trzeba wejść w mechanikę przepłow?

Pytań i niewiadomych jest dużo. Na razie mam sie zorientować czy damy radę coś takiego zaprojektować (nawet mam zgodę na dotrudnienie inżynierów do tego zadania :) Ile czasu na to potrzeba i jakie środki przeznaczyć. No iczy jest sens takie coś robić mając male doświadczenie w projektowaniu takich konstrukcji (na razie coś tam chłopaki spawają wg cudzych projektów)?

Pozdrawiam,

Reply to
Doc
Loading thread data ...

W Kościerzynie jest skansen kolejowy, jeden pięknie rozcięty parowóz stoi, pomalowany wewnątrz na odpowiednie kolory dla lepszej orientacji co się gdzie dzieje. Ogólnie dość cwana konstrukcja, przez całą epokę dopracowywana przez pokolenia inżynierów, z bardzo dobrą literaturą (choć książki już starawe nieco). Znajdź sobie coś takiego, popatrz jak to się robiło dziesiątki albo sto lat temu. Dzisiaj masz lepsze materiały, lepsze techniki łączenia, lepsze narzędzia inżynierskie, lepszy dostęp do książek i informacji. Nie lękajcie się! Konrad PS a pokażesz te szkice?

Reply to
KA

Zaraz, jeszcze paru rzeczy brakuje. Co tam w srodku bedzie podgrzewane, do jakiej temperatury, pod jakim cisnieniem, czy bedzie zamieniac sie w pare...

To dosc kluczowe dla konstrukcji.

pozdrowienia

krzys

Reply to
myszek

myszek naskrobał(a):

Podgrzewany będzie najczęśćiej gaz. Możliwe też, że glikol. Temperatura powyżej 200 degC. Ciśnienie praktycznie atmosferyczne. Tyle na szybko. We wtorek będę rozmawiał z szefem i mam dostać wszystki dane.

Reply to
Doc

No to ustal jaka będzie temperatura czynnika ogrzewanego na wlocie. Od tego będzie zależało czy uda się zrobić podgrzewacz kondensacyjny. I w konsekwencji jakich materiałów będziesz musiał używać. Tradycyjnie nie wiesz pod jakie przepisy to masz robić, ale jeśli to będzie ATEX, to sprawdź czy są jakieś wymagania specjalne na urządzenia, które bezpośrednio maja podgrzewać płomieniem palne/wybuchowe substancje. Może się okazać że to jest nieopłacalne lub wręcz wykluczone i będziesz musiał zrobić pośredni obieg. Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.