Jak rozebrac regulator?

Witam, Przed momentem przez glupi kabelek zdymilem dwa regulatory - niby "silikonowa" izolacja jakims cudem sie przytopila przy silniku i obwod sie zamknal przed silnikiem. Myslac ze to regulator szwankuje - wlozylem drugi i ten tez "zaszwankowal", a istnienie zwarcia uswiadomil mi dym wydobywajacy sie z kabelka. Pierwszy z regulatorow jest rozbieralny i juz go naprawilem - przy okazji okazalo sie, ze mozna dolozyc sporo koncowek mocy i tym samym najnizszy model regulatora firmy Conrad przerobic na najwyzszy. Nie ma tego zlego... Ale druga sprawa - czyli drugi regulator, ktory tez w pore nie zalaczyl zab. termicznego i teraz mam regulator, ktory ciagle daje 100% mocy w przod - diagnoza - spalone wszystkie koncowki mocy od jazdy do przodu "na zwarcie". Banalna sprawa do naprawy ALE! regulator jest z serii wodoszczelnych (Carson ZOOM 12V) - o taki:

formatting link
widac obudowa, to jeden wielki radiator z elektronika w srodku zalana jakas substancja/zywica. Ma ktos pomysl, jak sie do tego dobrac, zeby nie uszkodzic elektroniki? Powiem, ze producent zrobil to naprawde pancernie. Licze na szybkie pomysly!

Pozdrawiam, Szymon

Reply to
Szymon_Shaggy
Loading thread data ...
Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Użytkownik Szymon_Shaggy napisał:

Witam To faktycznie rzadki rodzaj obudowy. Spotkałem się z taką ale w stabilizatorach. Wyglądało to jak takie DPAK (TO252) tylko miało cztery nogi zamiast trzech (a w zasadzie dwóch i pół ;-). W regulatorach zazwyczaj widywałem typową SO8. Dość sympatyczne do regli są tranzystory N-MOSFET Si4410 firmy VISHAY (ale inne firmy też je robią). "Komplemenratny" P-MOSFET do niego może być Si4435 (mniejszy prąd drenu) lub Si4463.

Pozdrawiam Grzegorz

formatting link

Reply to
Grzegorz Kurczyk

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.