komora ciśnieniowa

Witam Wszystkich Muszę skonstuować komorę do testowania obudów pracujących pod wodą lub zlecić komuś wykonanie takowej .Proszę o wskazówki Oto wymagane parametry: średnica wew. 50cm wysokość 60 cm ciśnienie robocze 6 atm +4atm zapas bezpieczeństwa)

użądzenie musi posiadać otwierana od góry klapę Jakie certyfikaty są potrzebne aby można było legalnie uzytkować w firmie? Jakie były by koszty wykonania takiego urządzenia?

Pozdrawiam Marcel

Reply to
ngozon
Loading thread data ...

Dnia 20-07-2006 o 14:04:11 snipped-for-privacy@op.pl napisał:

Typowy projekt UDT - urządzenie ciśnieniowe.

Sama konstrukcja jest prosta - typowy pionowy zbiornik spawany z dennicami elipsoidalnymi. Co do klapy to kiepsko to widzę - raczej jakiś właz na śrubach, ale zawsze coś można pomyśleć - gdzieś tam widziałem gotowe szybkootwieralne włazy - trzeba by sprawdzić tylko ciśnienia.

Jakie gabaryty urządzeń??

Do tego dochodzi dokumentacja obliczeniowa plus obecnie tona papierów zupełnie niepotrzebnych (witamy w Uni i Dyrektywy Unijne).

Wytwórca musi mieć uprawnienia do robienia takich kostrukcji oraz uprawnionych spawaczy. Zbiornik przz UDT odbierany jest u Producenta a poźniej u Ciebie po montażu.

Jeżeli nie kostruowałeś nigdy czegoś takiego to sie nie bierz - ewentualne pomyłki moga cię drogo kosztować. Lepiej zlecić albo poszukać firmy która coś takiego zrobi.

Ewentulanie napisz jaka woda bo jak morska to pewnie zwykła stal nie będzie, tylko nierdzewka - a to znów podnosi ci koszty.

Reply to
gulgulq

to urządzenie spełniać normy. Dwa rożne podejścia skutkują różnymi kosztami. W pierwszym przypadku wystarczy Ci wklad do bojlera. W drugim koszty badań i innych biurokratycznych pierdół przekroczą koszty urzadzenia. Może jeszcze zaistnieć sytuacja ze obudowy muszą być sprawdzane dla wyższych celów niż szczelnosć. Wtedy placzesz i płacisz. Tomek

Reply to
Tomek

Przestań. Z tego co widzę to komora nie będzie wprowazona do obrotu, więc obowiązują jedynie przepisy BHP. 1MPa, co to za ciśnienie jest, na średnicy DN500 to da kilka milimetrów ścianki. Takiej cienkiej rury i tak nie da się kupić, więc będzie z dużym zapasem. DN500 PN10 handlowy właz z półki. Zero filozofii. Sam bym pospawał po dwóch piwkach. Może bym się martwił, gdyby to miało być ze szkła, czy inne takie fanaberie...

Konrad

Reply to
KA

Bie jestem taki pewien. Urzadzenie cisnienieniowe, to UDT chyba powinien sie tym "opiekowac" ? A BHPowiec moze zdaje sie zarzadac CE na maszynie dopuszczonej do ruchu w zakladzie ..

Taa, a na pokrywie kilkanascie ton nacisku. Zamek trzeba porzadnie zaprojektowac, a nawet jesli to na sruby bedzie to przeliczyc trzeba - no chyba ze faktycznie zalozyc ze handlowy kolnierz ma tyle otworow ile trzeba :-)

A uprawnienia masz ? :-)

J.

Reply to
J.F.

Co ty z tym udetem? To jest jedna z wielu takich samych Jednostek Notyfikowanych. Taka komora podpada pod 97/23, tam nic o UDT nie piszą :-)

zdaje się

Jak ktoś go sprzedaje to jest szansa, że to zaprojektował jakiś inż.

Jakiś tam certyfikacik miałem, chociaż akurat wyszedł ostatnio. Ale do takiej roboty bym nie musiał mieć.

Konrad

Reply to
KA

Ustawa o Dozorze Technicznym, Rozdz.2, Art. 8, pkt 1. "Wytwarzanie urządzeń technicznych z zamiarem ich wprowadzenia do eksploatacji odbywa się...."

Masz rację. Nie mówią, tak jak dyrektywa, o "wprowadzaniu do obrotu", tylko o "wprowadzaniu do eksploatacji". Zastanawia mnie tylko koniec tego punktu: "chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej". Dyrektywa stanowi inaczej. Jak to rozumieć?

Konrad

Reply to
KA

Jednostkowo- jasne. Tylko jeden niuans nie daje mi spokoju. Dyrektywa dotyczy urządzeń wprowadzanych do obrotu, czyli na sprzedaż. Natomiast Ustawa o Dozorze Technicznym mówi o urządzeniach wprowadzanych do eksploatacji, czyli także "samodziełek". Za wyjątkiem tych samodziełek, które podpadają pod przepisy "stanowiące inaczej", czyli pod rozporządzenie "dyrektywowe", które już jest -kiepskim, niestety- tłumaczeniem PED. Czy nie wynika z tego, że "samodziełki" nie podlegają jednak dozorowi?

Konrad

Reply to
KA

Dyrektywa dotyczy ,,maszyn'' - maszyna jest zdefiniowana tam jako:

,,zespół wzajemnie połączonych części lub elementów (podzespołów), z których przynajmniej jedna część lub element wykonuje ruch, wraz z odpowiednimi elementami uruchamiającymi, obwodami sterowania, zasilania i innymi tworzącymi całość maszyny przeznaczonej do konkretnego zastosowania, a w szczególności do przetwarzania, obróbki, przemieszczania lub pakowania materiałów''

Czyli komora kolegi Marcela nie jest maszyną, chyba, że klapa tej komory będzie miała napęd mechaniczny, bo z zakresu dyrektywy wyłączone są:

,,maszyny, których jedynym źródłem napędu jest siła mięśni ludzkich, z wyjątkiem maszyn używanych do podnoszenia i opuszczania ładunków''

Dodatkowo z dyrektywy wyłączone są:

,,kotły parowe, zbiorniki i zbiorniki ciśnieniowe''

czyli IMHO Dyrektywa nie ma w tym wypadku żadnego sastosowania. Nie jest potrzebna deklaracja zgodności, znak CE itd. Natomiast mają zastowanie inne przepisy.

Maciek

Reply to
Maciej Szymanski

No właśnie ja próbuję dojść czy to podlega dozorowi. Żeby była jasność: ja od wielu lat projektuję urządzenia ciśnieniowe, ale wszystkie pod amerykańskie przepisy, więc polskie przepisy znam o tyle o ile.

Konrad

Reply to
KA

formatting link
konkretnie: Rozporzadzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Spolecznej z dnia

9 lipca 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urzadzen cisnieniowych (Dz. U. Nr 135, poz. 1269).

I mamy tam:

§ 3. 1. Przed przystapieniem do eksploatacji urzadzenia cisnieniowego eksploatujacy pisemnie zglasza urzadzenie do organu wlasciwej jednostki dozoru technicznego, w celu uzyskania decyzji zezwalajacej na jego eksploatacje.

  1. Do zgloszenia, o którym mowa w ust. 1, eksploatujacy dolacza dwa egzemplarze dokumentacji zawierajacej w szczególnosci: 1) opis techniczny urzadzenia cisnieniowego; 2) dokumenty dostarczane przez wytwarzajacego wraz z urzadzeniem cisnieniowym, okreslone w przepisach dotyczacych oznakowania CE albo w specyfikacjach technicznych uzgodnionych z organem wlasciwej jednostki dozoru technicznego, w zakresie istotnym dla oceny wyjsciowego poziomu bezpieczenstwa urzadzenia i wykonania czynnosci, o których mowa w § 6; 3) rysunek urzadzenia cisnieniowego z podaniem nominalnej i minimalnej grubosci scianek glównych elementów, w szczególnosci plaszcza i den, oraz wykazem materialów uzytych do jego budowy; 4) o ile ma to zastosowanie: [...]

Na szybko nie potrafie doczytac jakie sa wylaczenia, ale stosowny zalacznik zawiera niestety dosc pasujace okreslenia. "Zbiorniki wypelnione calkowicie woda TD <100°C i pojemnosc V<500 litrów". Sposob dozoru "uproszczony", wiec nie ma przegladow, ale zglosic [chyba] trzeba.

A jak rozsadnie popatrzec ze wypelniony calkowicie woda to ten zbiornik pewnie nie bedzie, to mamy cos miedzy hydroforem a zbiornikiem sprezonego powietrza ..

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.