Serwo - jak to dziala ?

Witam !

Czy moze mi ktos wytlumaczyc jak dziala serwo modelarskie, np. GWS18gram o sile 2kg ? Tzn. wiem po co i dlaczego sie rusza, ale chodzi mi o zakres ruchu. Po prostu nie mialem z serwami do czynienia, a jest mi potrzebny popychacz w urzadzeniu - ja inna branza :)

1) Czy takie serwo pracuje tylko 2-stanowo, tzn. orczyk wychylony/powrocony ? Czy tez mozna wychylac go proporcjonalnie ?

2) Jezeli sila takiego serwa to 2kg, to sprezyna powrotna tez ma taka sile ???

3) A moze to jedna inaczej dziala ? :)

pozdrawiam

Adam

Reply to
Adam
Loading thread data ...

Nie - dziala plynie. Wychylenie jest proporcjonalne do dlugosci impulsu sterujacego. Te impulsy musi dostawac 50 razy na sekunde o dlugosci rzedu

1ms.

Nie ma zadnej sprezyny. W obie strony kreci silnik przez przekladnie. W srodku jest potencjometr dzieki ktoremu elektronika wie w jakim polozeniu jest serwo i w ktora strone ma krecic silnikiem.

Tomek

Reply to
Tomek

Zamykanie zaluzji w wylocie klimatyzacji kanalowej. Do tej pory mialem zamontowane dwustanowe popychacze z elektromagnesem: "1" - jest napiecie, elektromagnes wciaga trzpien, wyrzutnia otwarta "0" - brak napiecia, sprezyna w wyrzutni cofa trzpien w polozenie pierwotne Przy kilku wyrzutniach wypada juz nimi madrzej sterowac. Aby zupelne domkniecie jednej nie powodowalo zwiekszania szybkosci przeplywu powietrza w innych, trzeba w nich mocniej otworzyc otwory. Inaczej rosnie szybkosc powietrz, pojawia sie szum.

Dlatego tez szukam czegos do proporcjonalnego sterownia.

Stany posrednie polozenia orczyka to sygnaly pomiedzy 1...1,5ms dla ruchu w lewo oraz 1,5...2ms dla ruchu w prawo ?

A czy sa dostepne sterowniki, ktore zrobia za mnie obsluge impulsami ? Tzn. na wejsciu sterownika moga pojawiac sie napiecia 0...5V pochodzace z mojego ukladu automatyki: 0V to zamknieta wyrzutnia, 5V - otwarta. Sterownik natomiast wysyla odpowiednie impulsy do serwa.

Ano to wyjasnia mi wreszcie w jaki sposob jest utrzymywane polozenie zadane :)

A jak trwale sa takie serwa ? Nie dosc ze male gabaryty, niska masa, dosyc pokazna sila to jeszcze praca ciagla... Czy wiadomo jaka sila mozna maksymalnie dzialac na orczyk, aby nie urwac w srodku mechanizmow ? Oczywiscie nie bedzie pewnie juz wtedy utrzymywal zadanego polozenia, ale moze chociaz nie uszkodzi sie mechanicznie. Musze zalozyc zablokowanie dalszych mechanizmow i niestety rowniez dzialanie osob postronnych.

Dzieki wielkie za informacje !!! To mi bardzo duzo wyjasnilo. Nie spodziewalem sie, ze w serwie jest jakas elektronika :)

Adam

Reply to
Adam

Dnia 2004-09-10 08:48, Użytkownik Adam napisał:

tak

hm... nie widziałem, ale układowo to prościzna, np. na 555-tce można to wykonać z kilku elementów

Serwo modelarskie nie jest raczej przeznaczone do długotrwałej pracy, nie jest też odporne np. na zablokowanie - może się uszkodzić, jeśli nie mechanicznie, to zwyczajnie spalić, bo w takim stanie pobiera zbyt duży prąd, a odprowadzanie ciepła jest nędzne. Poza tym wilgoć, niska temperatura - też mu nie posłużą. Niestety - nasze serwa ustępują niezawodnością elementom poważnej automatyki.

Być może jest to też kwestia klasy serwa - odnoszę się do zwykłych, tanich serw, nie mam doświadczenia z wypasionymi egzemplarzami w cenach kilkuset zł.

JW

Reply to
Jakub Witkowski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.