środek ciężkości latających (ale jak wysoko?)

Witam

Mam pytanie odnosnie środka cięzkości. W osi podłużnej samolotu środek ciężkości powinien znajdować się mniej więcej w 1/3 i to jest jasne. Korzystam z programu Win_Schwer. Jednak mam problem ponieważ nie mogę nigdzie poszukać w jaki sposób wpływa wysokość środka ciężkości a inaczej mówiąc jak nisko (wysoko) pod (nad) skrzydłem powinien się znajdować. Zapewne czym niżej bedzie połozony tym bedzie stateczniejszy, mniej czuły na stery i utrudni (uniemożliwi) lot plecowy. Zasadnicza sprawa która mnie interesuje to czy są reguły za pomocą których mogę oszacować gdzie powinien znaleźć się SC (generalnie na jakiej wysokości wewnątrz zainstalować wyposażenie). Samolot to górnopłat z napędem ciągnącym speed 400.

TIA Pozdrawiam Darek

Reply to
Predator
Loading thread data ...

Aeronka (gornoplat) ma srodek ciezkosci polozony mniej wiecej na 1/3 wysokosci kadluba (miedzy podloga a platem). Lata na plecach calkiem niezle :o) Moze dlatego ze nie ma wzniosu... ;o)

Reply to
Arcimek

Nie ma reguły na pionowe położenie SC, natomiast to położenie ma wpływ na stabilnosc poprzeczną modelu. ŚC pod płaten będzie stabilizował model poprzecznie, a nad płatem odwrotnie. Stąd górnopłatem będzie łatwiej latać początkującemu niż dolnopłatem. Mechanizm jest taki, że przy przechyle na skrzydło pojawia się siła przeciwdziałająca temu pochylaniu w przypadku dolnego SC, natomiast pogłębiająca przechył przy górnym SC. Idąc dalej: im bardziej SC będzie się oddalał od skrzydła w dół tym tym stabilność poprzeczna będzie większa, ale i zwrotność modelu gorsza i na odwrót. Sprawa odwraca się w locie plecowym, toteż akrobaty są przeważnie średniopłatami :) Reasumując, nie balastuje się modelu w celu podniesienia/opuszczenia SC. Zamiast tego dobiera się po prostu rodzaj płatowca pod potrzeby. Pozdrawiam, Robert

Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski

Dokładnie jak to opisał Robert. W modelu mierzysz podpierając płat w odpowiednim miejscu. Na dokładnie i tak trzeba oblatać. Metoda oblatywania szybowców jest na mojej stronie, a za silnikowe kiedyś się muszę zabrać.

Pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotrp_de

Bardz dziękuje za odpowiedzi.

Pozdrawiam Darek

Reply to
Predator

Dnia 2005-01-06 16:04, Użytkownik Robert 'Heyoan' Gadomski napisał:

podłużnie również! :)

Reply to
Jakub Witkowski

To prawda, ale na stabilność podłużną znacznie większy wpływ mają stateczniki, wobec ruchu postępowego w powietrzu, tak że wpływ SC w tym przypadku jest śladowy :) Pozdrawiam, Robert

Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski

Tzn. pionowy wpływ SC rzecz jasna :)

Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.