Czy płytki do noży tokarskich składanych są robione z węglikow

jak w temacie. CZy moze robione sa ze stali szybkotnącej?

Reply to
juru123
Loading thread data ...

szybkotnącej. Logika by wskazywała ze powinny być. Nie wszystko da się obrobić spiekami. Tylko sens używania takich noży byłby niewielki. Zwykłe noże są niezbyt drogie. Tomek

Reply to
Tomek

Te z ktorymi ja sie spotkalem w znakomitej wiekszosci byly ze spieczonego weglika wolframu z kobaltem, pokryte azotkiem tytanu. W katalogach widac praktycznie tylko spieki, glownie wolframu + przerozne powloki.

Reply to
melon

Masz przyklad materialu, ktory podle sie skrawa spiekami a stal szybkotnaca daje rady?

Reply to
melon

np. toczenie obreczy z wycieciami. wegliki sa twarde i kruche, wiec dobrze skrawaja w sposob ciagly ale szybko szczerbia sie gdy ostrze musi co chwile wchodzic w material. natomiast stal szybkotnaca jest bardziej sprezysta i tak szybko sie nie zlamie/ukruszy.

Pewnym rozwiazaniem jest mocowanie noza z weglikiem na dluzszym ramieniu w ten sposob ta czesc noza amortyzuje troche takie udary.

Reply to
Lukasz Sczygiel

PCV Tomek

Reply to
Tomek

??????????????? Wiesz o czym piszesz ?

A znasz problem sztywności OPN ? Av wiesz jak tworzy się wiór ? Jakie zjawiska zachodzą w tym procesie ? Panowie ! Ta grupa jest grupą inżynierską o poziomie inżynierskim z odchyłem w kierunku naukowym. Nim zabierzecie głos w sprawie poczytajcie podręczniki traktujące o problemie. Sztywność narzędzia jest istotnym problem w obróce wiórowej. sensei4-ty.

Reply to
sensei4-ty.

Spokojnie, spokojnie! Ta grupa jest taka, jak to co tutaj piszemy.

Jeśli ktoś pisze, że czasem może poświęcić sztywność OPN na rzecz trwałości narzędzia- to widocznie tak robi. I co w tym takiego, żeby się od razu indyczyć?

Konrad

Reply to
KA

KA snipped-for-privacy@b.c napisał(a):

Nie o indyczenie rzecz idzie. Rzecz idzie o to, że podaje się informacje sprzeczne z zasadami, prawidłami itp, wg "mi tak sie wydaje" . Pytał zapewne uczeń/student i oczekiwał poprawnej technicznie i naukowo odpowiedzi. I takiej należy jemu (i innym pytającym też) udzielić. Trwałość ostrza narzędzia wyraźnie zależy od tego czy ono, narzędzie drga czy nie. Drgania narzędzia skrawającego "wiórem" powodują zmniejszenie trwałości ostrza, jego wcześniejsze stępienie lub wykruszenie. Ostrze się nie zgina, ono się ugina wraz z częścia chwytową -trzonkiem - trzpieniem .... Ale zmieniają się wówczas kąty (jakie ? to wiadomo) zatem siły działające itd. A z resztą, co tu robić wykład dla znawców. Nie wszystko co się "wydaje" jest poprawne. sensei4-ty.

Reply to
Wiesław

Natura obróbki wiórowej jest taka, że narzędzie ZAWSZE drga. Sztuka w tym, żeby wielkość tych drgań utrzymać w akceptowalnym zakresie. Więc, dopóki te drgania są zaniedbywalnie małe, możemy sobie pokombinować ze sztywnością, poprawiając trwałość narzędzia.

Konrad

Reply to
KA

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.