Hamulec

Loading thread data ...

W dniu 07.04.2011 11:16, Piotr pisze:

Ee czemu stałą? w rowerze ta odległość jest zdeterminowana przez odległość piwotów(chyba tak się to nazywa) a te można sobie rozstawić jak się chce, choćby i w metrach mierzone. Górą dźwignie łączą się tylko linką, wiec problemu nie ma. Dodatkowo regulacja na samych klockach, w zależności od budowy hamulca może być mierzona w centymetrach. Uważam że to dobry pomysł z tymi hamulcami.

Reply to
Albercik

Dnia 06-04-2011 o 11:06:19 Robert Wańkowski snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Właśnie pierwsze, co mi przyszło na myśl, to hamulec typu V-brake (rowerowy). Jednak mają one stałą, znormalizowaną odległość podpór, więc nie jestem w stanie stwierdzić, czy będą możliwe do zastosowania na wózku. Siła będzie wystarczająca do wyhamowania oraz do powstrzymania ruchów ręki. Blokada, to już rzecz prosta.

Reply to
Piotr

Dnia 07-04-2011 o 07:27:41 Albercik snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał(a):

No mi się właśnie wydawało, że odległość podpór jest stała, bo jeden model hamulca możesz zastosować do wielu rodzajów widelców. Co do reszty się zgadzam. Jeżeli będzie się dało zamocować na wózek, rozstaw szczęk nie będzie już problemem.

Reply to
Piotr

Robert Wańkowski snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Są hamulce szynowe typu tramwajowego:

formatting link
"Podstawowym elementem tego typu hamulców jest stalowa płoza hamująca, w której zainstalowane są cewki elektryczne z uzwojeniem wykonanym z drutu nawojowego i umieszczonym w obudowie na przykład z gumy elektroizolacyjnej. Środkiem uzwojenia ("oknem" cewek) biegnie rdzeń. W płozie hamującej oprócz tego znajdują się również nabiegunniki oraz nakładki cierne realizujące bezpośredni styk z szyną. Zasilanie cewek prądem powoduje natychmiastowe przyciągnięcie z dużą siłą płozy do główki szyny. W wyniku tego następuje gwałtowne hamowanie pojazdu ''

WM

Reply to
WM

Robert Wańkowski snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Moze trzeba zastosowac element samozapierajacy sie, dzialajacy na podobnej zasadzie jak hamulec ruchu drzwi.

formatting link
WM

Reply to
WM

Bo hamulec szynowy działa na nieco większą skalę – najpierw następuje opuszczenie tej płozy na szynę – to już powoduje pewne hamowanie – a potem przez elektromagnes płynie prąd – na mój gust jest tam kilkaset amperów, co przy 600 V swoje daje. Nawet 10 kW a 60 W to jest jednak różnica.

Reply to
Grzexs

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.