Jakie firmy produkowały w Niemczech V1, V2 i V3?

niedziela, 21 listopada 2021 o 21:09:48 UTC+1 Jacek napisał(a):

Poszukaj pudełka od niemieckiej rakiety do badmintona. Blisko będzie.

Reply to
Zenek Kapelinder
Loading thread data ...

W dniu 21.11.2021 o 21:17, Zenek Kapelinder pisze:

U nas się mówiło do babingtona ;-) Jacek

Reply to
Jacek

W dniu 2021-11-21 o 21:55, Jacek pisze:

Zbliżone kształtem :)

formatting link
WM

Reply to
WM

niedziela, 21 listopada 2021 o 22:01:28 UTC+1 WM napisał(a):

Kogoś mi też że zdjęcia przypomina.

Reply to
Zenek Kapelinder

Mowa o wszystkich V, czy tylko V3?

A jesli zgineli, to w jaki sposob?

Wypadki przy badaniach/produkcji/startach, ofiary bombardowania fabryk,czy wiezniowie zmarli przy drążeniu tuneli itp ?

Bo roznie mozna na to patrzyc z niemieckiego punktu widzenia.

A sama ekonomia ... no, coz, chyba rzeczywiscie to malo ekonomiczne, jesli jednorazowy samolot/rakieta bombarduje przeciwnika. Gdyby jeszcze byl w miare celny, to moze, ale nie byl.

Tylko ... Niemcy juz nie bardzo mieli co przeciwstawic. Wiec alternatywy:

-przestac bombardowac Londyn ?

-skupic sie na produkcji samolotow mysliwskich i obronie?

-skupic sie na produkcji dzial plot ?

J
Reply to
J.F

W dniu 22.11.2021 o 11:32, J.F pisze:

Nawet nie wiadomo, skąd te dane. Zdaje się, że wlicza się w to ofiary robotników z obozów. Ale z nimi Niemcy się nie liczyli, tylko ich eksploatowali. Sądzę, ze podobny rachunek dałoby się dla dowolnej broni produkowanej pod koniec II Wojny Światowej przeprowadzić.

Alianci bezlitośnie bombardowali niemieckie zakłady, a Niemcy nie bacząc na straty je odbudowywali, albo kombinowali z wprowadzeniem produkcji pod ziemię, gdzie śmiertelność więźniów była ogromna, bo raczej nikt się tam w BHP nie bawił.

Idąc tym tokiem rozumowania, to Alianci powinni w ogóle Niemiec nie bombardować - mniej ludzi by zginęło. Ale na wojnie ludzie ginął. II WS różniła się od tych poprzednich tym, że przeniesiono strefę niebezpieczną daleko od linii frontu. Wcześniej zagrożone były osoby mieszkające w rejonie prowadzenia działań wojennych. W trakcie II WS na dobrą sprawę nie było bezpiecznego miejsca na terenie biorących udział w wojnie krajów. Jak nawet okupant nie mordował i nie zmuszał do śmiertelnej pracy, to zawsze można było dostać w głowę bombką od strony przeciwnej.

Reply to
Robert Tomasik

Produkcja to IMO taka smiertelna nie byla, no chyba ze wycienczony robotnik wpadl pod maszyne ciezka.

Ale wczeniej trzeba bylo te podziemne komory zrobic, a to bardzo ciezka praca, przy ktorej wiezniowie sie wycienczali ...

Jak to mowia Amerykanie - bomby atomowe ocalily bardzo wielu ... Japonczykow. Ktorzy by zgineli przy obronie japonskich wysp :-(

U nas okupant mordowal, w Danii, Holandii, Francji - troche mniej. A przeciwnik bombardowal, ale jakies wsie to przypadkiem - nie oplacalo sie.

No i w wojnie brala udzial USA, Kanada, Australia ... a nawet sporo rejonow Anglii i Szkocji bylo bezpiecznych, bo poza zasiegiem Luftwaffe.

J.

Reply to
J.F

W dniu 22.11.2021 o 21:05, J.F pisze:

Dlatego pytałem kolegę, co i skąd cytuje. można by ocenić metodologię tych badań.

Myślę, że ratowanie Japończyków było ostatnim argumentem. Oni po pierwsze ratowali własnych żołnierzy, a po drugie chcieli Stalinowi pokazać, co mogą.

Tyle, że celność bombardowań była dość marna.

Oczywiście. Ale ten niebezpieczny region był zdecydowanie dalej, niż choćby w I WS. Wówczas już niby były samoloty i sterowce, ale to zupełnie inna skala zagrożenia.

Reply to
Robert Tomasik

Robert Tomasik napisał(a):

Rozumiem robotnik nie człowiek? W 95% piszesz z sensem, ale raz na jakiś czas palniesz głupotę i później z całych sił jej bronisz.

Nawet mimo: cyt. Przy produkcji rakiet w Peenemunde, Mittelbau-Dora i innych miejscach, śmierć poniosło od 15 tys. do 20 tys. robotników przymusowych.

Nie chciało Ci się podliczyć liczby ofiar rakiet V1.V2 i porównać jednego z drugim.

Reply to
Astralny Rębajło

J.F napisał(a):

Japońce przed 2WW mocno palili się do wojenki, można powiedzieć bardziej niż Polacy.

Nie wiem ile tam urządzili prowokacji przed uderzeniem na bazy USA.

formatting link

Reply to
Astralny Rębajło

czwartek, 25 listopada 2021 o 13:01:49 UTC+1 Astralny Rębajło napisał(a):

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 2021-11-25 o 12:58, Astralny Rębajło pisze:

Nie były to wypadki przy pracy, tylko ofiary bombardowań.

Ojciec mój, w wyniku łapanki, został robotnikiem przymusowym w zakładach Siemensa w Berlinie. W czasie nalotów robotnicy chowali się w rowach, a nadzór w bunkrach. Po jednym z bombardowań, ocalał tylko jeden rów z trzech.

WM

Reply to
WM

W dniu 25.11.2021 o 12:58, Astralny Rębajło pisze:

Robotnik przymusowy też człowiek, tylko, czy z punktu widzenia Niemców jest stratą? Gdyby Niemcom na tych robotnikach zależało, to by stara się im jakieś znośne warunki pracy stwarzać. A oni po prostu "piekli dwie pieczenie przy jednym ogniu". Nie dość, ze mieli darmową prawie siłę roboczą, to jeszcze mieli za darmo "usługę zabicia wroga".

Reply to
Robert Tomasik

Taki przymusowy z obozu, dla Niemcow nie czlowiek.

Tylko nie wiadomo - rzeczywiscie "przy produkcji", czy np przy kopaniu tuneli, albo w bombardowaniu. Albo np w epidemii choroby.

Niemcy o wiezniow nie dbali, to mogli umierac tysiacami, moze nawet dla nich lepiej, ze umierali.

Nie bardzo sobie wyobrazam, zeby w normalnej produkcji tyle osob ginelo, bo jak - co chwila jakis wypadek?

J.

Reply to
J.F

W dniu 25.11.2021 o 16:05, WM pisze:

I teraz przyjmijmy, że w tych dwóch zniszczonych rowach zginęło 200 robotników. Czy za rzetelny uznamy komunikat, że przy produkcji telefonów zginęło 200 osób? Przecież ich śmierć nie ma żadnego związku z tym, co robili. Żeby jeszcze zginęli przy taśmie montażowej. Ale oni zginęli w rowie!

Reply to
Robert Tomasik

Tych robotnikow przymusowych bylo kilka kategorii. Jedni byli "wywiezieni na roboty do Niemiec", czy nawet do Francji, i mieli znosne warunki zycia.

Ci z obozow koncentracyjnych mieli nieznosne, choc jak pracowali poza obozem, to zawsze cos tam dodatkowego skaplo. Niektorzy pare lat przezyli.

Zydzi z gett tez musieli pracowac ...

J.

Reply to
J.F

Początkowo tak było i wydawano nawet przepustki do miasta w czasie wolnym. Potem rozpętał się zamordyzm i za błahe przewinienie można było stracić zęby.

WM

Reply to
WM

W dniu 2021-11-22 o 21:05, J.F pisze:

Tunele drążyć można byle więźniami, ale maszyny byle kto już obsługiwać nie mógł, chyba że się go *przeszkoliło*, co oznaczało że jego wartość jako robotnika rosła. Czytałem gdzieś o pewnym rosyjskim jeńcu wojennym, który przeżył roboty przymusowe bo był wysoko wykwalifikowanym spawaczem i pracował w zbrojeniówce.

Swoją drogą, ciekawe czy Niemcy, lokując produkcję zbrojeniową np. w Stalowa Wola Werke zdawali sobie sprawę jak bardzo narażają się na sabotaże. OIDP tam robiono tam stal na lufy do armat 88 mm, i to się dało łatwo i w trudno wykrywalny sposób psuć.

Reply to
PeJot

W dniu 2021-11-25 o 16:54, J.F pisze:

A może to kwestia szerokiego stosowania kar typu decymacja za próby sabotażu ?

Reply to
PeJot

Watpie - przy tylu karach nie byloby wiecej prob.

Opisy z KL sa w miare jasne:

-glodowe wyżywienie,

-wyniszczajaca praca,

-zimno,

-choroby, wzmozone powyzszymi czynnikami i brakiem higieny.

I ludzie umieraja mlodo. Tu jeszcze moze dodaj brak BHP - przy drążeniu tuneli wypadki sie moga zdarzac, a o wiezniow nikt nie dba. Oraz ... kto wie, ilu na koniec zabito, zeby tajemnic nie zdradzili.

J.

Reply to
J.F

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.