Kilka "ekonomicznych" pyta?.

Użytkownik "J.F." <jfox_xnospamx@

Wynaleziono kilka sposobów otrzymywania wodoru, jednak praktyczne znaczenie w skali przemysłowej zyskały dwie metody: elektrolizy wody i reformingu metanu lub innych paliw węglowodorowych. Elektroliza wody czyli jej rozkład pod wpływem prądu elektrycznego na wodór i tlen została wykonana po raz pierwszy w 1839 r. przez angielskiego fizyka W. Grove, który także wynalazł ogniwo paliwowe. Od tej pory proces ten jest najprostszym sposobem przemysłowego otrzymywania tych gazów o bardzo wysokiej czystości. Jednak zasadniczą wadą tej metody jest jej wysokie zapotrzebowanie energii. W typowych elektrolizerach o sprawności rzędu 70% zużycie energii elektrycznej na uzyskanie 1 kg wodoru wynosi około 46 kWh. Rocznie na świecie wytwarza się około 500 mld Nm sześc. tego gazu. W tabeli podano obecnie wykorzystywane źródła tego pierwiastka i ich ilościowy udział.

formatting link

Reply to
mr.all
Loading thread data ...

W porownaniu do silnika spalinowego i drugiego zbiornika ? Niekoniecznie.

To nadal nedzna, pamietaj ze wodor to najlzejszy gaz :-)

Mol H2 i mol CH4 ma te sama objetosc [w przyblizeniu], a jednak metan moze dostarczyc dwa razy wiecej energii ze spalania wodoru i jeszcze troche z wegla .... a metan w samochodach jest pod jakims horendalnym cisnieniem..

J.

Reply to
J.F.

Eee... czyli mówisz waść, że opłacałoby się dopiero gryby go skroplić, tak?

"...i cały misterny plan w pi...u..."

Reply to
Sqeeb

Nie - jako skroplony tez jest lekkim plynem. I strasznie zimnym, wiec gruby zbiornik musi byc.

Po prostu wodor jako paliwo do samochodow sprawia multum klopotow. I najlepiej byloby go uniknac.

J.

Reply to
J.F.

Gdy jeszcze byłem czynny zawodowo, musiałem spawaczom kupować m.in. tlen. Ten gaz kupowałem w zakładach tłuszczowych przerabiających olej na margarynę. W procesie utwardzania oleju bierze udział wodór (to się chyba nazywa "uwodornienie"). I zakłady tłuszczowe ten wodór produkowały same na własne potrzeby. Jako produkt uboczny pozostawał tlen, który pakowano w butle stalowe i sprzedawano potrzebującym. Może w tym kierunku należy pójść i poszukać wodoru w zakładach tłuszczowych?

Reply to
tymoteusz

można zrobić reforming wodoru z CO2 w reaktorze Sabatiera, produkty to CH4 + O2, a metan już jest jak przechowywać, są metody i technologie, nawet domowe, sprężarki CNG do aut

Andrzej

Reply to
GregZorbaEmmanuelYork

święta i bzdury pisze, oczywiście CH4 + H2O

Andrzej

Reply to
GregZorbaEmmanuelYork

Użytkownik "GregZorbaEmmanuelYork" snipped-for-privacy@at.cyROT napisał w wiadomości news:grn3a3$9at$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Tak nawiasem mowiac to na youtube jest pelno filmow z katastrof takich wiatrakow. Wiec nie tylko koszt budowy, przewidywany czas zycia, ale tez koszt terenu pod strefe bezpieczenstwa oraz ubezpieczenie OC ..

J.

Reply to
J.F.

i ZUS...

Reply to
Sqeeb

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.