ładowanie akumulatorka

jeśli ładowarka do akumulatorków baterię AA NiMH o pojemności 600mAh
ładuje w 6 godzin,to jeśli mam akumulator o pojemności 1800 mAh to
powinienem go ładować przez około 21 godzin?????
prąd łądowania tej ładowarki to CHYBA 120mA,czy istnieje jakiś wzór na
czas ładowania (a istnieje napewno tylko nie potrafię znaleźć ;)) do
stanu nasycenia mając pojemność akumulatora 1850mAh i napięcie 1.2V na
nim,bo chyba na ładowarce powinno być troszkę większe go ale nie znam
Reply to
Marcin K.
Loading thread data ...
Więcej pojemności to większy akumulatorek. Czas ładowania potrzebny jest, żeby wszystkie reakcje przebiegły jak trzeba. Można w uproszczeniu przyjąć, że akumulatorek danego rodzaju ładuje się tyle samo czasu, tylko odpowiednio dużym prądem. Pozdrowienia.
Reply to
wt
Akumulatory NiMH można ładować prądem o natężeniu 0,1C (10% pojemności akumulatora) prze okres 14-16h Współczynnik prąd łądowania[mA]*czas ładowania[h]/pojemność akumulatora[mAh] powinien wynosić około 1,4
Reply to
sekur
Czy nie można tego prosto wyjaśnić he? - przyjmujemy, że prąd ładowania jest 10-godzinny, - pojemniść akumulatora dzielimy przez 10 i mamy pożądany prąd ładowania, - w tym przypadku 1850 mAh / 10 = 185 mA . Do Twojego przedmówcy :) . Jeśli masz ładowarkę fabryczną to najlepiej zrobisz mierząc prąd ładowania na dowolnych akumulatorach, znając zaś pojemność AKu w prosty sposób obliczasz potrzebny czas ładowania. I tu np. załóżmy, że ładowarka daje max 100 mA. 1850 mAh / 100 = 18,5 h . Proste? . Zauważ jedną sprawę, że prąd ładowania może się zmieniać w zależności od stopnia naładowania AKu, dobre ładowarki mają "sygnalizację" naładowania w postaci zwykłej diody a ponadto automatyczne odłączenie AKu po osiągnięciu końcowego napięcia ładowania. . Prztyczek w nos: Wcale nie potrzeba znać wzorów, wystarczą szare komórki. Zasada ładowania prądem 10-cio godzinnym jest znana nawet posiadaczom samochodów, którzy trochę się nim interesują. Ta zasada obowiązuje zawsze jako standard.
Reply to
Asimo
Asimo napisał(a):
no dziekuje za wyczerpującą odpowiedź w sumie wiedziałem o tym prądzie 10 godzinnym,bo kiedyś troche wnikałem w ładowanie akumulatora w samochodzie i z elektrycznością miałem troche wspólnego,a że od dwóch lat jeżdżę wyłącznie na rowerku to jakoś z głowy uleciało :]
rzeczywiście pytanie o jakieś wzory było troche nie na miejscu ;)
Reply to
Marcin K.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.