Miedż i żelastwo w instalacji CO i CWU

W dniu 2016-12-01 o 12:17, Lisciasty pisze:

Chyba przesadzacie. Bo po pierwsze, to żelazo i cynk raczej nie skorodują, tylko pokryją się cienką warstwą miedzi, że o innych osadach nie wspomnę. A po drugie, mam od 15 lat 3 metrowe przedłużenie stalowymi rurami instalacji budynkowej z miedzi i nic złego dotychczas nie zauważyłem.

formatting link

Reply to
t-1
Loading thread data ...

W dniu czwartek, 1 grudnia 2016 22:06:25 UTC+9 użytkownik t-1 napisał:

Ta tabelka z potencjałami twierdzi coś przeciwnego.

No bo stal i miedź aż tak daleko nie są. Cynk i nierdzewka, to jest gotowa bateria.

Reply to
Konrad Anikiel

Użytkownik "Konrad Anikiel" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu czwartek, 1 grudnia 2016 22:06:25 UTC+9 użytkownik t-1 napisał:

I tak i nie. Gdyby tak zelazo zanurzyc do roztworu jonow miedzi ... to szkolne doswiadczenie pokazuje, ze faktycznie sie warstewka miedzi pokryje. Zgodnie z tabelka Szkolny podrecznik wyjasnia dalej, ze rownoczenie odpowiednia ilosc zelaza przeszla do roztworu i zamienila sie na jony ... a wiec odpadla z metalu. "Trawienie" mialo miejsce.

Inaczej to wyglada, jak w roztworze (woda kranowa), nie ma jonow miedzi, ale oba metale sa polaczone. Zelazo nadal "przechodzi do roztworu", ale na miedzi wydziela sie ... wodor.

Bardzo ladne doswiadczenie

formatting link
formatting link
formatting link
Tabelka tez nie zawsze prawde powie
formatting link

W tabelce jest zelazo, a nie weglik zelaza :-)

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.