ostrzenie noza

kuchennego.

Temat niedawno byl, a ja sie ciagle nie dowiedzialem - czy po kamieniu nalezy noz przesuwac "ostrzem do przodu", czyli niejako "ostrzyc pod ostrze", czy ostrzem do tylu/z ostrzem.

A moze wdłuż ostrza?

Przyklady na youtube sa w obie strony.

Podobnie na szlifierce.

J.

Reply to
J.F
Loading thread data ...

J.F napisał(a):

No to ostrz (na kamieniu) w obie strony tak żeby przy miękkiej stali nie zostawały farfocle. "Pod włos" ostrzą automaty. Narzędzia typu frez/wiertło też ostrzy się pod włos, ofkors prócz małych średnic które ostrzone "pod włos" zaraz pękną.

Jeden nóż nie jest problemem milenijnym wymagającym poświęcania sprawie więcej niż 5 minut.

Reply to
alojzy nieborak

poniedziałek, 1 sierpnia 2022 o 11:00:20 UTC-5 J.F napisał(a):

Szkol ostrzenia jest milyjon i kazda prawie tak dobra jak inne. Ja ostrze na ostrzalce dwustronnej z rodzaju topex. Ruchy skosne w stosunku do ostrza i w obie strony. Jedna strone noza na grubej stronie, obracam ostrzalke i ostrze na drobnym. Nastepnie odwracam noz i ostrze na grubej stronie i ponownie na drobnej. Potem odwracam noz i te pierwsza strone ostrza poprawiam na drobnym. Ostrzalka mokra. Dzieki temu ze Nie zmieniam ustawienia reki nie musze sie zbytnio martwic tym ze ostrze mam ostrzone na innym koncie na grubym i cienkim.

Starcza na tydzien lub dwa. Calosc to jakies 30-60 sekund roboty. Wlacznie z wyjeciem ostrzalki i jej namoczeniu.

Jak chcesz super duper proste katy i ostre to trzeba kombinowac i IMHO nie warto zachodu.

Nawet jak naostrzysz super pieknie to za 2 -3 dni zona zrujnuje takie ostrze krojac jakies mrozonki czy dzieciak na blacie chleb pokroi...

Reply to
ptoki

W dniu 02.08.2022 o 05:25, ptoki pisze:

Do czego potrzebne jest konto przy samodzielnym ostrzeniu noża?

Reply to
Akarm

W dniu 03.08.2022 o 10:07, Akarm pisze:

Jak to do czego? Żeby kasa była na koncie gdy będziemy kupowali następny nóż.

Reply to
Wiesiaczek

W dniu 03.08.2022 o 13:03, Wiesiaczek pisze:

Niewątpliwie się przyda. :D Ale to dopiero po nieudanym ostrzeniu. Tymczasem autor tego niezwykłego stwierdzenia ostrzy na koncie. I to nawet na innym. ;)

Reply to
Akarm

W dniu 01.08.2022 o 18:00, J.F pisze:

Standardowo po kamieniu "ostrzem do przodu pod ostrze" Po skórze z z pastą na odwrót, żeby nie zaciąć skóry.

Tak na prawdę nie ma to aż tak dużego znaczenia. Głównie chodzi o to żeby pozbyć się tak zwanego "burr". Chyba nie ma polskiego słowa na to.

Ostrzenie na kamienieniu wymaga wbrew temu co niektórzy mówią, praktyki.

Jeżeli chcesz głębiej wejść w temat to polecam na początek ten kanał:

formatting link

Reply to
robot

A. I "japońscy miszczowie" mówią że robienie noży uczy się 30 lat, a ostrzenia całe życie :)

Reply to
robot

W dniu 01.08.2022 o 18:00, J.F pisze:

A ja spytam na marginesie tematu. Mam kilka noży które zdewastowała zmywarka. Pękają plastikowe okładki rękojeści albo chemia niszczy aluminiowe nity (?) którymi rękojeść jest spojona. Trochę szkoda mi wyrzucić fajnych, trwałych ostrzy, stąd pomysł *aby z czegoś dorobić* same okładki, tylko właśnie z czego, aby znów zmywarka tego nie załatwiła, no i aby to był materiał w miarę dostępny i łatwy w obróbce. Mam pod ręką np. ścinki płyt poliwęglanowych, a samo spojenie okładek da się łatwo zrobić śrubami nierdzewnymi. Wiem, że taka robota jest nieopłacalna, ale czasem podłubać warto :)

Reply to
PeJot

Poliwęglany z czasem też się będą trochę starzeć w zmywarce i mogą pękać, ale raczej nie jakoś obsesyjnie. Co powinno być lepsze to różne żywice melaminowe, fenolowe, bakielit, kompozyty tych żywić.

Reply to
Marcin Debowski

Bakelit także jest pod ręką i fajnie się obrabia, ale faktycznie czy wytrzyma zmywarkę ?

Reply to
PeJot

Powinien wytrzymać wrzątek a nawet przegrzaną parę. Bakelit można otrzymywać na drodze polikondensacji katalizowanej zarówno kwasami jak i zasadami, więc na detergenty też będzie raczej odporny.

Reply to
Marcin Debowski

piątek, 5 sierpnia 2022 o 11:45:30 UTC-5 PeJot napisał(a):

HDPE albo bakelit. Ale hdpe jednak sie rysuje a bakelit trudno w warunkach domowych ogarnac. Kup w kastoramie preta mosierznego i zrob uchwyty z drewna. I wtedy nie myj ich w zmywarce.

No chyba ze masz te noze jako sztucce to wtedy duzo sie nie poradzi. Hdpe brzydkie, drewno sie zniszczy. Zostaje sobie odpuscic zmywarke.

Reply to
ptoki

W dniu 06.08.2022 o 21:29, ptoki pisze:

Widziałem toto w lokalnej hurtowni chemicznej, niestety jako wałki, a nie płyty, ale wydaje się to być sensowne do obróbki.

Tak jak patrzę to oryginalne okładki tych noży wyglądają właśnie na bakelit.Po x latach traktowania zmywarką potrafią pękać.

Reply to
PeJot

Musiałbyś jeszcze dobrać CTE, bo przy różnicy rzędu 100ppm/K przy każdym cyklu to tam trochę różnych naprężeń się generuje. Przez x lat albo się poluzuje, albo popęka, syf zacznie dostawać do środka i wspomoże dzieło.

Reply to
Marcin Debowski

sobota, 6 sierpnia 2022 o 14:34:56 UTC-5 PeJot napisał(a):

HDPE to mozna pozbierac z zakretek po napojach i innych szpejow. A potem przetopic w piekarniku.

Zajrzyj na jutub, tam filmow jest sporo na ten temat. Nawet nastolatki ogarniaja takie przetopy wiec dla zgrabnego doroslego to nie problem.

Ulejesz sobie w ksztalt jaki chesz albo wrecz oblejesz te rekojesc i potem przezbisz z naddatku. Taka namiastka bakelitu.

Ale hdpe to tak jak mowilem, miekkawe. Jak zakretka ponapoju dla ciebie za miekka to nie ma co sie za to zabierac.

Ale z trzeciej strony mozna nazbierac kolorowych i zrobic kazdemu nozowi inny kolor....

Do ogarniecia w jedno popoludnie.

Reply to
ptoki

wytrzyma. Ale obrabia sie IMO wrednie.

Odlew z zywicy bym zrobil, tylko juz do twojej decyzji - forme jakąs kombinowac i zalewac, owinac matą szklaną i nasączać, czy elegancko owinąć matą węglową. Ale musialby to byc jakis prosty owalny ksztalt, bo obrobic to potem na wymiar - wrednie.

No ale cena klejow epoksydowych w Castoramie to jakis kosmos, az sie chcialem podpytac czy Castorama nas okrada, czy sie drogo zrobilo.

Forme mozna na drukarce 3D - po pewnym czasie sama odpadnie :-)

J.

Reply to
J.F

No to wolę jednak ten staromodny i wredny bakelit :)

Reply to
PeJot

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.