Oszacowanie naprężenia w zbrojeniu stropu

Witam,

Chcę sprawdzić jakiego rzędu zapas wytrzymałości ma strop. Zaznaczam że mechanikiem nie jestem a tym bardziej budowlańcem. Zaznaczam że nic nie projektuję ani na swoje potrzeby ani tym pbardziej innych, chodzi tylko o oszacowanie. Podpowiedzcie czy nie popełniam gdzies błedu w rozumowaniu. Dla uproszczenia będę się posługiwał kg a nie N (wiem ze to nie jest poprawne) Załóżmy że mamy metrowej szerokości płytę o rozpiętosci między podporami 5m, grubości 22cm. Na tym leży oddylatowana wylewka powiedzmy dla równego rachunku 8cm gruba. Przyjmując nieprawdziwe i niekorzystne założenie ze cały cięzar stropu skupiony jest w jego środku mozna sobie wyobrazic siłę skupioną po środku o wartościokoło 1m*5m*0,3m*2500kg/m3 = 3750kg Chcąc zmierzyć siłę rozciągającą dzialającą na zbrojenie dolne wziełem sobie reakcję jednej z podpór która wynosi 3750/2kg i ramię równe odległości śrrodka stropu od podpory 5m/2=2,5m. Żeby wyznaczyc jak zwielokrotni się siła rozciągająca dzielę te 2,5m przez

0,19 co daje 13,6. Te 0,19 to odległość osi zbrojenia dolnego od powierzchni stropu. (wiem że tu zakładam jaky beton miał nieskończona wytrzymałośc na ściskanie,ale to chyba nie powoduje jakiegoś bardzo dużego błędu?). Teraz dzieląc reakcję podpory przez te 13,6 otrzymuję siłe rozciągającą okolo 24671kg. Dzieląc to przez taki parametr As który mam na rysunku stropu a jest to zdaje się powierzchnia zborjenia na metr szerokości stropu otrzymuję 24671kg/5cm2=4181kg/cm2 zbrojenia. Zdaje się że obciązenie ciągłe da w rzeczywistości 50% tego naprężenia. To zbrojenie nie jest jedynym zbrojeniem tego stropu ale powiedzmy że to mi wystarcza. Nie wiem czy moje wyliczenia sa jasne. Czy możecie potwierdzic że +- takiego napręzenia mozna się spodziewać przy dla takiego stropu obciążonego tylko wylewką?

K.S.

Reply to
KS
Loading thread data ...

Użytkownik "KS" snipped-for-privacy@bla.pl napisał w wiadomości news:luhuor$bf5$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Po pierwsze strop,to nie jest belka, a płyta. Wzory dla belki są zupełnie od rzeczy. Po drugie, jak kiedyś dom projetowałem i zapytałem kolegi - budowlańca, czy dobrze liczę, to mi powiedział, bym mu "d....py" nie zawracał, tylko przyjął 12 cm, bo tak wszyscy robią. Oczywiście plus izolacja i podłoga.

Reply to
Robert Tomasik

Użytkownik "Robert Tomasik" napisał w wiadomości Użytkownik "KS" snipped-for-privacy@bla.pl napisał w wiadomości

jak potraktuje jak belke nieszczescia nie bedzie.

Ale pytanie bylo o gestosc zbrojenia :-)

Poza tym zalezy jaki dom, sa male, sa duze. W wiekszych budynkach widac wzmacniajace belki na stropach.

J.

Reply to
J.F.

Rozumujesz poprawnie, ale niedokładnie. Robisz założenie, że podparte są tylko dwie krawędzie płyty (te metrowe) Dokładnie jest M=((g+p)xl^2)/8 gdzie g- obciążenie stałe (kg/mb) p-obciążenie zmienne (użytkowe kg/mb) przy obciążeniu rozłożonym M=Pxl/4 przy obciążeniu skupionym w środku rozpiętości. Przepisy nakazują projektować tak, aby na każdym elemencie mógł stanąć człowiek z narzędziami (80 kg). Ramię sił wewnętrznych w przybliżeniu można przyjąć 0.95x0.19 m sigma=M/Asx0.95x0.19 uwaga na jednostki kg, m, m^2 To nie jest poprawne sprawdzenie bezpieczeństwa, a tylko oszacowanie rzeczywistych naprężeń w stali. NB jeśli wychodzi ponad 4000 kg/cm^2 to bardzo dużo (trzy lub cztery razy za dużo) Pozdrawiam AS.

Reply to
Andrzej

Użytkownik "Andrzej" snipped-for-privacy@gazeta.NOSpam.pl> napisał w wiadomości news:luuujs$o7k$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Tak. wiem ze to uproszczenie. W rzeczywistości strop jest zbrojony jeszcze poprzecznie tylko że tam gęstość zbrojenia jest sporo mniejsza.

Rozumiem ze miało być (P+g)xl/4 xl= to rozpiętość stropu? Czy powyższy wzór to moment w środku rozpiętości?

4000kg/cm2 wyszło mi przy skupionym przy ciągłym powinno być około 2000kg/cm2 Czyli wartość jest +- poprawna?

Strop jest jak napisałem ma jeszcze zbrojenie poprzeczne, które ma około 2 x mniejszy przekrój AS. i poprzecznie ma rozpiętość 7 m. Nie potrafię sobie wyobrazić jakie będzie napręzenie w zbrojeniu krzyżowym w stosunku do naprężenia które by wystąpiło w przypadku gdyby zbrojenia nie współpracowały. Dla przykładu zbojenie w jednym kierunku (jeśli założyć że jest jedynym) daje napręzenie 10. Zbrojenie w kierunku poprzecznym (jeśli załozyć że pracuje samodzielnie) ma napręzenie 10. Gdyby te zbrojenia "nie współpracowały) to naprężenie byłoby 5. Ale tu jak się wydajedaje się faktyczne napręzenie będzie mniejsze, pytanie jakie? 2,3?

Pozdrawiam K.S.

Reply to
KS

Jest to poprawne ale raczej nielegalne. Tam gdzie biurokracja jest mniej rozwinięta i jest to legalne używają oznaczenia kgf dla siły oraz kg dla masy.

W budownictwie a w szczególności w żelbecie raczej nie korzysta się z naprężeń przy projektowaniu, gdyż zarówno beton jak i stal często pracują w zakresie plastycznym (dla betonu to dość umowne pojęcie).

Podejście jest takie, że obliczamy maksymalną nośność przekroju i jeśli siły wewnętrzne wywołane obciązeniem są mniejsze od nośności to uważamy, że konstrukcja będzie bezpieczna.

Wedle moich szacunków nośność tego przekroju na zginanie (przy założeniach dotyczących klasy stali i betonu) jest około 38 kNm. Natomiast maksymalny moment zginający od ciężaru własnego wynosi

23 kNm (środek przekroju).

Nie ma tu sprawdzenia nośności na ścinanie, rozwarcia rys ani ugięcia.

AMX

Reply to
AMX

Użytkownik "KS" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:luvlvd$8h2$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Płyta o wymiarach w planie 5x7 m jak najbardziej pracuje KRZYŻOWO (jeśli wszystkie krawędzie są podparte). Dłuższe zbrojenie wychodzi mniejsze (tak jak u Ciebie). Dziwne? Wyobraź sobie pasmo środkowe w obu kierunkach. Ugięcia środka w obu kierunkach są jednakowe (równe) zatem moment w dłuższym kierunku mniejszy, proporcje zależą od stosunku długości. Obliczenie naprężeń w płycie krzyżowo zbrojonej jest bardziej skomplikowane, nie stosuje się analogii belkowej. Patrz to co napisał AMX, aby sprawdzić bezpieczeństwo. Sam tego nie zrobisz. Zobacz

formatting link
AS

Reply to
Andrzej

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.