Rury PE wodociagowe do powietrza z kompresora

Powitanko,
Czy sa jakies przeciwskazania do zastosowania typowych wodociagowych
szarych rur PE zgrzewanych do instalacji sprezonego powietrza? Gdzies
znalazlem opis, ze do 10 barow sa przystosowane, kompresor daje 8. Mam
tez miekki przewod zbrojony siatka do tego celu, ale ze wzgledow
praktycznych (latwosc instalacji zlaczek/rozdzielaczy) i estetycznych
wolalbym takie stale rury.
Pozdroofka,
Pawel Chorzempa
Reply to
Pawel "O'Pajak
Loading thread data ...
Jeśli to jest jakieś miejsce publiczne to pewnie są na to przepisy. Przyjdzie jakaś inspekcja i nałoży odpowiedni mandat. A u siebie w garażu- dawaj śmiało. Ja dla bezpieczeństwa zrobiłbym próbę ciśnieniową na wodzie 1.5×ciśnienie kompresora. No i kombinuj żeby w pobliżu nie było niczego gorącego. Konrad
Reply to
Konrad Anikiel
Użytkownik "Pawel "O'Pajak"" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:j8nc0a$svd$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...
Widziałem takie instalacje w warsztatach samochodowych. Jeśli są jakieś przeciwskazania to chyba tylko natury przepisowo/papierkowo/formalnej.
Reply to
yabba
Powitanko,
Tylko jak takie cisnienie wytworzyc?
Jasna sprawa. To ma byc instalacja w garazu i pracowni, ot czasem pierdnac w oponke, cos przedmuchac, albo pomalowac, kompresor chce przeniesc do piwnicy i stamtad pociagnac rure.
Pozdroofka, Pawel Chorzempa
Reply to
Pawel "O'Pajak
Zwyczajną pompką do próbowania instalacji, na przykład taką
formatting link
ślę że da się wypożyczyć na godziny tam gdzie robią układy CO. Nie wiem jakie średnice tam masz i ile ter plaskitowej rury chcesz dać, ale jeśli pojemność tego powietrza będzie duża, to masz problem jeśli Ci jakaś zgrzeina się nagle urwie. Dlatego trzeba zrobić próbę na wodzie, która jest nieściśliwa i najwyżej opryskasz sobie koszulę, zamiast urwać głowę przy samej d... Konrad
Reply to
Konrad Anikiel
Raczej to nie jest PE tylko PP. Jedyna wada to to, że są bardzo wiotkie i elastyczne. Powietrze za kompresorem bywa ciepłe, PP się badzo wydłuża z rury robi się falujący wężyk i może się zbierać kondensat w zagłębieniach.
Reply to
Lagod
Użytkownik "Pawel "O'Pajak"" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:j8nc0a$svd$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...
W sklepach z częściami do samochodów ciężarowych oraz w serwisach hydrauliki siłowejkupisz specjalne rury poliamidowe zwane handlowo tecalan lub tekelan. Są one przystosowane do paliwa i sprężonego powietrza a ponadto można do nich dokupić pełen wachlarz złączek skręcanych metrycznych i calowych oraz szybkozłączek (do łączenia i rozgałęziania rur) które są tanie, szybkie i bezproblemowe w montażu. Rury też są tanie. Największe rury tekelanowe z jakimi ja się zetknąłem miały średnicę 15 mm, najmniejsze 6 mm nie wiem czy takie średnice zapewnią ci odpowienią ilość powietrza bo rury wodociągowe HDPE zaczynają się bodajże od 25 mm średnicy. Nie wiem czy są jakieś szczególne ograniczenia formalne co do stosowania ich w stacjonarnych instalacjach sprężonego powietrza, bo np w takie castoramie narzedzie pneumetyczne są zawsze na ekspozycji podpięte do stacjonarnej instalacji z HDPE a tego typu sklep raczej nie budowałby instalacji narażającej na szkodę klientów i pracowników
Reply to
Jackare
Użytkownik "Jackare" snipped-for-privacy@123.tralala.com> napisał w wiadomości news:j99nvk$hkv$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...
Reply to
p 47
Użytkownik "Jackare" snipped-for-privacy@123.tralala.com> napisał w wiadomości news:j99nvk$hkv$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...
(...)
Ja równiez zalecam zastosowanie dedykowanych przewodów,- po to je wymyslono;-)
Instalacja z rur hudraulicznych, szczególnie o większych średnicach może gromadzić całkiem sporo powietrza i to pod ciśnieniem az 8 atm, czyli zaledwie 2 atm ponizej cisnienia nominalnego tych rur. Taka instalacja może, ale nie musi wytrzymac, szczególnie po pewnym czasie,gdy dojdzie wpływ zmęczenia, temperatur itp. A jesli nie wytrzyma to wówczas ta spora ilość powietrza praktycznie wybuchając może spowodować naprawde powazne nieszczęście i jesli nawet ciebie osobiście nie uszkodzi, to możesz pójśc siedzieć za spowodowanie zagrożenia.
Reply to
p 47
Dnia Tue, 8 Nov 2011 13:02:46 +0100, p 47 napisał(a):
Rury wodociagowe musza wytrzymywac cisnienie na okraglo. Co prawda nie jestem pewien czy az 10 atm sie w wodociagach spotyka.
J.
Reply to
J.F.
No i dlatego wykonuje się hydrauliczną próbę ciśnieniową na nowej instalacji. Żeby się upewnić że któregoś dnia instalacja się nie rozszczelni i nie zaleje jakiegoś domu. W tym przypadku skutek rozszczelnienia instalacji mógłby być tragiczny, więc tym bardziej nie powinno się tego zlekceważyć. Ale niepotrzebnie to piszę, bo Ty przecież dobrze o tym wiesz, a tylko próbujesz się podroczyć, prawda? Konrad
Reply to
Konrad Anikiel
Tak przy okazji zapytam z ciekawości. Powietrze jest ściśliwe a woda praktycznie nie. Dlatego jeśli instalacja pneumatyczna ma pracować w 10 atm, to będzie to 10 atm. Natomiast jeśli instalacja hydrauliczna ma pracować w 10 atm (statycznie) to jakie maksymalne ciśnienie powinna wytrzymać? Gwałtowne odcięcie przepływu powoduje skokowy wzrost ciśnienia, więc jaki jest to wzrost?
Krany generalnie są do kręcenia aby zapobiec gwałtownemu otwarciu/zamknięciu zaworu ale teraz modne są krany na dźwignię, jak to się ma do skoków ciśnienia?
Ciśnienie gwałtownie podnosił
AMX
Reply to
AMX
Raczej nie. Naczynie wzbiorcze (chyba tak to jest po polsku) jest do kompensacji wzrostu objętości od temperatury, tłumi skoki ciśniniena przy okazji. Nie widziałem takiego urządzenia w żadnej domowej instalacji wodociągowej.
Ale na tej stronie jest odnośnik do
formatting link
pisze (m.in.), że skutki można złagodzić obniżając przepływ poniżej 1.5 m/s. Z kolei na
formatting link
ą, że prostym sposobem jest umieszczenie w pobliżu zaworu wkładki z bardzo ściśliwego materiału. To ostatnie wydaje się być prawdopodobnym rozwiązaniem w przypadku zaworów z dźwignią.
AMX
Reply to
AMX
Kolega sie bal ze sie zestarzeje i pusci. wiec zwracam uwage ze zasadniczo sie nie starzeje i nie puszcza ... choc chyba mamy za malo doswiadczenia z plastikowymi rurami.
W drugim rzucie - mysle ze nawet w razie pekniecia skutki nie beda takie tragiczne. A nawet jak sie zestarzeje i pusci z tragicznymi skutkami, to wystarczy po 5 latach dopilnowac sumiennego wlozenia faktur do niszczarki, i juz nie dojda co to byly za rury, kto kupil i kto jest odpowiedzialny. Rury byly dobre i tego trzeba sie trzymac, a moze nawet "instalacje polozyl poprzedni wlasciciel" :-)
A oczywiscie i Wy macie racje - jesli sa specjalizowane do tego rury i niewiele drozsze, to trzeba je uzyc. Ale jesli sa wiele drozsze ? Plus specjalizowany instalator, trzy szkolenia itp. brrr - z tego sie nie strzela :-)
J.
P.S. z praktyki wodociagowej: rurka do spluczki w toalecie - po latach metalowy oplot skorodowal, a plastikowy wezyk w srodku okazal sie miekki i slaby. Na szczescie bylem w domu. U sasiada z kolei przestala trzymac plastikowa nakretka mocujaca waz do pralki. A sasiad spal.
Trzeba jednak zakrecac glowne zawory przed wyjsciem z domu.
Reply to
J.F
Nie myslisz z malym hydroforem ?
Tak czy inaczej - jeszcze nie widzialem zeby ktos to w domu stosowal, czyli problem jest nadal otwarty. I jakos problemu nie ma :-)
Te plastikowe rury sa dosc elastyczne - moze dlatego :-)
J.
Reply to
J.F
Użytkownik "p 47" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:j9b5p7$aul$ snipped-for-privacy@news.task.gda.pl...
Rury z tworzywa PE100 w SDR 11 mają ciśnienie nominalne 16 bar. Próby ciśnieniowe przeprowadza się przy ciśnieniu równym 1,5 ciśnienia nominalnego. Jeśli taki zapas wystarczy do celów wątkodawcy to niech zastosuje rury PE. Żywotność takich rur pod ciśnieniem nominalnym w temperaturze 20 stopni C jest określana na 50 lat. Zatem przy 8 barach ciśnienia można spać spokojnie, jeśli poprawnie pozgrzewa (nie poskręca na szybkozłączki) się cały rurociąg. Rura PE zanim pęknie, wydmie się jak balon i raczej trudno tu mówić o możliwości wybuchu. Wydłużenie przy zerwaniu jest minimum 300%.
TomT
Reply to
TomT

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.