Wyciszanie sciany

Tak poczytalem, co wszyscy tu napisali [za co im dziekuje:)] i dochodze do wniosku, ze sie nie da. Tj. nie da sie tanio. Urodzil mi sie w glowie pomysl - jakies 5cm przed omawiana sciana, od strony "glosnego" pokoju przeciagne kilka[nascie] dobrze naciagnietych linek, do ktorych przymocuje wytloczki na jajka. miedzy tymi wytloczkami a sciana powiesze jakies stare koce [tylko trzebaby je czyms spryskac, coby robactwo sie nie zaleglo:)]. Oczywiscie na poczatku uszczelnie roznymi materialami wszelkie szpary w omawianej scianie. W ten sposob wytloczki rozprosza troche dzwieku, troche pochlona [minimalnie beda mialy swobode ruchu, na ile pozwola napiete linki] a czesc ulegnie wytlumieniu przez koce. Dodatkowo pomoze mi chyba wielokrotne odbijanie sie dzwieku miedzy wydmuszkami, kocami a sciana.

Dobrze kombinuje czy nawet nie probowac sie bawic w takie "kompozyty"?:)

pzdr!

Reply to
Grabarz
Loading thread data ...

Nie. Tylko dla dopasowanej grubości i pod warunkiem, że połączenie styropianu ze ścianą będzie bardzo troskliwie wykonane, co w przypadku takiego materiału może się okazać nierealne.

Może się to wydawać dziwne, ale zjawisko wiąże się z faktem, że fala niejako "czuje" otoczenie. Mówiąc fachowo, zanim się odbije lub przejdzie niejako wnika w strukturę. I zależnie od materiału, długości fali, itd. daje to bardzo różne efekty.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Grabarz napisał(a):

Koce należałoby nasycić czymś, co zwiększy ich masę, żeby to miało sens. Ciężkie kotary mają nawet niezłą skuteczność, ale muszą być z odpowiedniego materiału. Wytłoczki nic nie dadzą, bo są kiepską barierą, a rozproszenie nie odegra wielkiej roli, o ile inne ściany też nie będą rozpraszały.

Nie lepiej ściankę gipsową w niewielkiej odległości od starej, a pomiędzy jakąś dźwiękochłonną watę, np. mineralną?

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Wieslaw Bicz napisał(a):

Aha. tylko mi wosk do glowy przychodzi [majac na uwadze warunek niskich kosztow:)]

Drogie lub nieosiagalne, ale moze sie rozejrze tu i tam:)

Aha. OK, calego pomieszczenia nie mam ochoty obklejac wytlaczankami:)

POmysl juz byl rozpatrywany, ale odpada - jestesmy tylko najemcami, a owa problematyczna scianka dzieli jeden wielki pokoj na dwa mniejsze - wiec scianke trzebaby stawiac na podlodze drewnianej [ktora - tak na marginesie - tez powinna byc wymieniona:)]. Sama pdloga jest jednym wielkim pudlem, tak na oko jakies 5-7 cm nad podloga betonowa. Poza tym scianki takie tez do tanich nie naleza [albo inaczej - my nalezymy do tych raczej biednych:)]. pzdr!

Reply to
Grabarz

Grabarz napisał(a):

Przypomniało mi się, że mam gdzieś tabelę z wartościami współczynników pochłaniania dźwięku, sporządzoną przez kilka niemieckich instytutów budowlanych.

Z tabeli tej wynika coś ciekawego: Zastosowanie zwykłej folii PCV o grubości poniżej mm(gładkiej i naciągniętej na tyle, żeby była prosta) w odległości ok. 10 cm od ściany, a przed nią zwykłej zasłony (w niewielkiej odległości), właściwie z obojętnie jakiego materiału, ale najlepiej pofałdowanej może dać niezły efekt. Zasłona daje oczywiście efekt głównie estetyczny.

Efekt takiej struktury nie będzie polegał na tłumieniu dźwięku, ale na jego odbiciu. Folia w odległości 10cm odbija tak dobrze, jak gładki mur z cegły. Zasłona też nie najgorzej. Należy je więc zastosować od strony głośnego pokoju.

Dodatkowe pokrycie ściany starą wykładziną dywanową może zwiększyć własności tłumiące tej struktury. Ale efekt będzie tylko wtedy, kiedy ta wykładzina będzie naprawdę ciężka. Tyle, że jakąś zużytą można pewnie znaleźć nawet za darmo. A folia i zasłona nie są sporym wydatkiem.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Wieslaw Bicz napisał(a):

Zeby byc dokladnym - mowiac o folii PCV mowimy o takiej zwyklej folii jak tej, z ktorej zrobione sa torebki tzw. reklamowki?

Odbicie dzwieku wystarczy:) W glosnym pokoju moze byc glosno, ale za sciana ludzie sie ucza i spia:)

Dziekuje za pomoc, na dniach postaramy sie wprowadzic pomysl w zycie:)

pozdrawiam!

Reply to
Grabarz

Grabarz napisał(a):

Pewnie najlepiej wziąć jakąś budowlaną, sprzedawaną w dużych płachtach. Grubość nie musi odgrywać roli, ale nie jestem pewien. W tabeli podawali tylko dane dla 0,2mm grubości.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Wieslaw Bicz napisał(a):

Czy jest w takim razie możliwe stworzenie ultra-lekkiej izolacji akustycznej działającej na tej zasadzie? Czy mógłby Pan wyjaśnić mechanizm działania takiej bariery?

Nie mam znajomości akustyki. Swoją wiedzę zaczerpnałem z następujących artykułów:

formatting link
podstawie tych wiadomości nie potrafię wyjaśnić zasady działania opisanego przez pana układu.

Pozdrawiam. Jakub Kupikowski

Reply to
qpik

snipped-for-privacy@tenbit.pl pisze:

Sprawa jest właściwie wyjaśniona na cytowanych stronach. Nie uwzględnia się tam jedynie trudniejszego problemu, że fala widzi niejako pewną głębokość struktury, a nie tylko jedną powierzchnię. Dlatego wzory są prawdziwe dla nieskończonych, graniczących ze sobą ośrodków.

Problem jest taki: nie jest łatwo teoretycznie wyliczyć, jakie będzie faktyczne odbicie lub tłumienie dźwięku dla różnych struktur, które nie są homogennymi ośrodkami bez granic. Dlatego mierzy się to, żeby mieć pewność.

Dobre tłumienie wymaga masy, stosunkowo kosztownych elementów, itd. Twórca wątku nie był w stanie pójść w tym kierunku. Dlatego zasugerowałem bardzo tanie rozwiązanie, oparte o podane w tabeli pomiary, wskazujące że zwykła folia PVC w odległości 10 cm od ściany odbija jak ceglany mur (w innej odległości ma dziury dla pewnych częstotliwości).

W ten sposób dźwięku się nie tłumi, ale jest szansa, że reszta pokoju go wytłumi, a przez krytyczną ścianę przejdzie mniej. Tu w ogóle nie chodzi o izolację. Cienka folia prawie nie tłumi dźwięku, ale go odbija. Zapomniałem, co najwyżej dodać, że dla polepszenia efektu dobrze byłoby zadbać o tłumienie dźwięku przez pozostałe ściany głośnego pokoju.

Nie wiem, w czym jest problem ze zrozumieniem. Trzeba brać pod uwagę, że każdą falę trzeba traktować na zasadzie, że musi ona niejako objąć obszar porównywalny z jej długością, żeby niejako "zareagowała z ośrodkiem". W przypadku fal mechanicznych trzeba jeszcze brać pod uwagę fakt, że w elementach ograniczonych przestrzennie występują skomplikowane pobudzenia, np. cała ściana (a tym bardziej folia) drga w takt fali, występują rezonanse, itd.

Podam bardzo banalny, ale ciekawy przykład takiego zjawiska: W dostępnym obecnie na rynku "Podręczniku akustyki" Altona Everesta podaje się, że pomiary wykazały, że otwarta butelka Coca-Coli (prawdopodobnie mała, szklana) wchłania dźwięk o częstotliwości ok. 185 Hz tak bardzo, jak cała powierzchnia ciała ubranego człowieka (naturalnie praktycznie tylko przez otwór). I na dodatek robi to w szalenie wąskim zakresie ok. 1/3 Hz.

Wyliczenie tego typu zjawisk jest możliwe, ale może być bardzo trudne, bo czasem nie sposób uwzględnić wszystkiego, np. zjawiska na pograniczu poszczególnych warstw są bardzo zależne od ich spójności. Cienkie warstwy potrafią sprawiać zadziwiające problemy, fale ślizgające się po powierzchni czasem zadziwiają swoimi własnościami, efekty rezonansów mogą być zaskakujące, itd.

Moja sugestia była chyba wyraźna: chodzi o odbicie dźwięku tak, żeby się kołatał w miejscach, gdzie nie szkodzi.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Dziękuję serdecznie za obszerną odpowiedź na moje pytania.

Zagadnienie akustyki sciany omawiane w tym wątku interesują mnie w troche innym kontekście. Zastanawiam się czy możliwe jest zbudowanie "cichej", ale lekkiej ściany ZEWNĘTRZNEJ budynku. W takim wypadku nie przeszkadza mi natężenie odbitego dźwięku, chcę jedynie jak najmniej wpuścić go do wnętrza pomieszczenia.

Czy są publikacje poruszające problem złożonych barier od strony teoretycznej? W międzyczasie przeszukując internet natknąłem się na następującą pracę:

formatting link
Kupikowski

Reply to
qpik

snipped-for-privacy@tenbit.pl napisał(a):

Publikacji na ten temat jest bardzo dużo. Tematyka komplikuje się bardzo znacznie w momencie, kiedy mamy do czynienia z bardziej skomplikowanymi strukturami, niż te opisane w artykule, który Pan wspomniał. Ale wiele rzeczy można na pewno dość precyzyjnie policzyć.

Jeżeli chodzi o Pana pytanie, to sądzę, że zrobienie ściany, która jest bardzo lekka, ale możliwie dużo odbija powinno być możliwe. Problem jest taki, że lekka konstrukcja będzie sama drgać i przez to też przenosić dźwięk, czyli konieczne byłoby zrobienie jej np. ze szkła, czy też metalu i odpowiednie umocowanie.

Struktury złożone z wielu lekkich warstw, np. folii plastikowych i np. szkła mogą też przynieść efekt. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie powierzchni czołowej. Przy odpowiednich odstępach poszczególnych warstw można wykorzystać efekty rezonansowe.

Dobrym przykładem takiej bariery może być okno. nawet jedna szyba bardzo ogranicza przechodzący dźwięk. Mogę sobie wyobrazić, że nawet jedna cienka membrana, ale o dużej sztywności i specjalnie przygotowanej powierzchni (ewentualnie kształcie) mogłaby działać wręcz rewelacyjnie.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Przejrzałem pobieżnie dzisiaj "Podręcznik Akustyki" Everesta. Natknąłem się na przytoczoną prze Pana ciekawostkę, natomiast na temat odbicia było tam mało napisane. Troche więcej znalazłem w "Akustyce budowlanej" Tadeusza Zakrzewskiego.

Mam jeszcze jedno pytanie. Jaki sposób izolacji akustycznej jest skuteczniejszy w przeliczeniu na masę powierzchniową przegrody, odbijanie czy pochłanianie i zamiana w ciepło? Nie chodzi mi o jeden konkretny materiał, ale o różne rozwiązania. Na przykład czy lepiej izoluje 10cm warstwa wełny mineralnej o masie 5kg/m2, która pochłania energię fali czy 0.6mm blacha stalowa też o masie ok. 5kg/m2?

Jakub Kupikowski

Reply to
qpik

snipped-for-privacy@tenbit.pl napisał(a):

Blacha praktycznie nie pochłania w porównaniu z wełną mineralną. Ale można na przykład zrobić ją w jakimś skomplikowanym kształcie, z otworami i wykorzystać rozproszenie i rezonans. Ale blacha też nie tylko odbija, lecz także ma wiele rezonansów wewnętrznych. Dlatego nie jest łatwo odpowiedzieć od razu na pytanie, czy ta sama masa będzie lepiej izolowała. Na pewno można to policzyć.

Blacha jest poza tym sprężysta i drga, przenosząc jako całość dźwięki.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Dziękuję za pomoc. Muszę sobie wyobrazić i zrozumieć te zjawiska.

Przesyłam jeszcze linki do innych artykułów jekie znalazłem w internecie:

formatting link
*/48491/---/l=1
formatting link
Jakub Kupikowski

Reply to
qpik

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.