Z wiatrem szybciej od wiatru

Mala aktualizacja do watku:

formatting link
Znalazlem artykul Bauera o jego wozku z roku 1969:
formatting link

Reply to
adam
Loading thread data ...

Faceci ktorzy zrobili the wozek:

formatting link
buduja teraz duza wersje z pasazerem:

formatting link
Dla porownania wozek Bauera opisany w jego artykule:

formatting link

Reply to
adam

Nie czytalem tego watku ale blad jest w tytule. Powinno byc raczej pod wiatr a nie z wiatrem, gdyz taki wozek z wiatrem ktory go napedza, szybciej od tego wiatru, jechac nie ma prawa. Chyba, ze z gorki:) Pzdr.

Reply to
Tornad

Tornad snipped-for-privacy@optonline.net napisał(a):

Dla tych co nie czytali, przypominam rzekome analogie mechaniczne tego zjawiska:

formatting link
?v=9Yt4zxYuPzI WM

Reply to
WM

Uzytkownik "adam" snipped-for-privacy@web.de napisal w wiadomosci news: snipped-for-privacy@u7g2000yqm.googlegroups.com...

Ladna redefinicja predkosci wiatru.

Reply to
Ghost

Maciej Woźniak pisze:

Ponieważ zaintrygowała mnie ta sprawa, to wciągnąłem się w tematykę i wydaje się, że cała dyskusja jest spowodowana mieszaniem pojęć:

Bojery rzeczywiście mogą osiągać szybkości większe niż wiatr, ale nie robią tego z wiatrem ani pod kątami typowymi dla jachtów, lecz wykorzystują efekt, zwany siłą aerodynamiczną, wykorzystywany np. w lotnictwie. Efekt ten występuje jednak nie zgodnie z kierunkiem wiatru, ale prostopadle do niego i wynika z kształtu żagli (podobnego do kształtu skrzydeł samolotów).

Mówienie w tym kontekście o szybkości większej niż wiatru jest mylące, bo niezgodne są kierunki.

Zgodzę się, że można wykorzystać ruch powietrza i opór podłoża do uzyskania szybkości ciała większych niż szybkość wiatru, ale pozostanę przy moim poglądzie, że ma to niewielkie znaczenie praktyczne, bo - co widać właśnie w przypadku bojerów - wymaga wielkich powierzchni nośnych, małego tarcia, bardzo lekkiego pojazdu, itd.

Nieprzypadkowo napęd pojazdów wiatrem ma sens wtedy, kiedy można sobie pozwolić na wykonanie dużej powierzchni żagla czy pola obrotu śmigła.

Jestem zdania, że praktyczny sens mają próby wznowienia użycia żagli w żegludze (co w jakimś stopniu następuje), a także turbiny wiatrowe. Inne rzeczy pozostaną w sferze sportu i zabawy.

W. Bicz

Reply to
W.Bicz

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.