Dziwne w?a?ciwo?ci lotne...

Witam ;) Modelarstwem zajmuję się od kilku lat, ostatnio zabrałem się za model motoszybowca (czasem do akrobacji) własnego projektu. Jest to elektryk, 1,4m rozpierości, profil rg15 13%, powierzchnia niecałe

35dm^2, masa 700g, długość 1m, usterzenie poziome płytowe (z ciekawości... :] ), silnik 480, śmigło 6x3 (planuję zmienić na 7x4 bo silnik nawet się nie grzeje, ogniwa średnio ciepłe), zasilanie 8ogniw nimh. Model ma dość dziwne reakcje na usterzenie poziome: przy małych prędkościach bardzo chętnie reaguje na ściąganie drążka, ale powoli na oddanie. Przy dużych na odwrót: zwykle minimalny ruch od siebie powoduje ostre nurkowanie, z którego wyjście jest bardzo powolne. Jaka może być tego przyczyna? Tak dla formalności: kąt zaklinowania ok 3stopnie, wyważony w 27% cięciwy (z bardziej tylnym łatwo przeciągał), skłon silnika minimalnie ujemny. W locie ślizgowym lata prawidłowo, właściwości ma całkiem przyjemne, ale nie mogę go praktycznie wyciągnąć na silniku na wysokość większą niż 10m... Z góry dziękuję za zainteresowanie :)
Reply to
skywalker00
Loading thread data ...

Wyglada to na to jakby usterzenie bylo za malo sztywne, ja kiedys mialem podobny problem w malym elektryku gdzie zrobilem usterzenie poziome z kratownicy z balsy, bylo bardzo elestyczne i wyginalo sie podczas lotu przy wiekszych predkosciach, powodujac "dziwne" efekty. Jak wyglada usterzenie w Twoim modelu? pozdrawiam

Reply to
rom3k

Raczej odpada taka możliwość - kratownica z sosny 3x3 :]

Reply to
skywalker00

Witam. Mogą być jeszcze dwie usterki.

  1. Zbyt mała stateczność pozioma. ( za mały statecznik).
  2. Zły kont zaklinowania silnika. ( zbyt ujemny kąt na prędkości ciągnie model w dół). Nie jest to zbytnio odczuwalne przy dużych modelach i dużej sile nośnej.

Marek

Reply to
d.marek
  1. Myślę, że odpada - niedawno pomniejszyłem ster wysokości (statecznika nie ma....) z 3,5 do 2,8 dm^2, ale przed tą operacją było identycznie, tylko model był nadwrażliwy na ster wysykości nawet na bardzo małych wychyleniach.
  2. Czy w takim wypadku przy małych prędkościach model miałby skłonność do lekkiego zadzierania? Wcześniej kąt zaklinowania skrzydła był mniejszy (ok. 0stopni), kąt steru wysokości dopasowany odpowiednio, a silnika (względem kadłuba) bez zmian. Stwierdziłem, że zadziera za mocno, więc zwiększyłem kąt zaklinowania skrzydła i steru wysokości (czyli właściwie to tak, jakbym zwiększył pochylenie silnika). Przestał zadzierać tak mocno, ale skłonność do nurkowania przy większych prędkościach została...
Reply to
skywalker00

Witam Czy w modelu masz statecznik poz na tym samym poz lub ciut niżej niż skrzydło? Może zawirowania powietrza za skrzydłem trafiają akurat na statecznik i powodują takie efekty. Co do 10 m dołożenie przekładni i zmiana śmigła to dobra droga, ale ile ten model waży? kratownica z sosny na sterach to z czego skrzydła Tomek

Reply to
tk333

silnik pociągnie, ale pakiet raczej nie ;) nastawiałem się raczej na szybowiec, silnika potrzebuję do wyciągnięcia go na 30-50m żeby nawiązać kontakt z termiką ;) na bezszczotke li-pol i regler zbieram ;) ale wcześniej podobny model (1,2m, 750g) wyciągałem na śmigle 6x3 i silniku 400 na 100m bez problemów. ster wysokości jest na tej samej wysokości co skrzydło (aerodynamicznie, bo konstrukcyjnie jest ciut niżej), ale sprawdzałem go w prymitywnym tunelu aerodynamicznym. jeśli ktoś jest zainteresowany: mocna dmuchawa (może być suszarka) + kiepski dezodorant - żeby opary były długo widoczne. ewentualnie przy śmigle ciągnącym można też użyć silnika jako dmuchawy. kratownica jest ze względu na prostotę konstrukcji i niedobór balsy :D skrzydło styropian... widzę jeszcze jedną możliwość - lotki były odrobię wychylowe w górę (jak klapy) i może to powodowało duży moment skręcający an skrzydle... może zdążę jeszcze dziś oblatać to się pochwalę ;)

Reply to
skywalker00

Witam. Przychodzi mi tylko jedna myśl. Piszesz: < wyważony w 27% cięciwy (z bardziej tylnym łatwo przeciągał >

Te bardziej tylne wywarzenie to jest stanowczo za dużo. Przy małej prędkości musisz mieć lekko oddany drąg by utrzymać go w locie poziomym. Lekko zaciągasz i masz natychmiast reakcję bo model ma ciężki ogon. Oddając musisz oddać dużo skuteczność sterów przy małej prędkości jest słaba. Rozpędzony model ma bardziej skuteczne stery. I Przy oddanym drągu wystarczy lekko oddać i jest natychmiast reakcja a dokładnie odwrotnie przy zaciągnięciu.

Zmień wywarzenie modelu.

Marek

Reply to
d.marek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.