Jak bardzo śmigło składane?

Witam.

Kupiłem dziś śmigło składane, bo chcę zelektryfikować mój szybowiec. Sprzedawca dopasował mi także kołpak do tego śmigła. Ale składając je w domu, okazało się, że łopaty dają się wychylać na kołpaku IMO za bardzo do przodu. Kąt pomiędzy łopatami a osią silnika wynosi ok. 135 st. Tu zdjęcie:

formatting link
Gdy założę to śmigło na napęd i go uruchomię, obracające się łopaty pozostają jednak w płaszczyźnie prostopadłej do osi silnika. Nigdy nie miałem do czynienia ze śmigłami składanymi i tu moje pytanie: czy to normalne czy jednak wymienić kołpak? Przecież przez takie wychylenia łopat tracę ciąg...

Reply to
Bartek
Loading thread data ...

Siła odśrodkowa ma większą wartość niż ciąg śmigła więc sytuacja ze zdjęcia nie wystąpi w trakcie pracy silnika. W czasie lotu szybowego opływ powietrza wokół kadłuba spowoduje złożenie łopatek i ich pozostanie w takiej pozycji do momentu lądowania lub ponownego włączenia silnika.

Reply to
Skazoo Bemowo RC

Tak myślałem. Czyli nie wymieniam kołpaka. Zastanawiam się jednak, na ile śmigło traci na swej sprawności. Wszak podczas ruchu wirowego jego łopaty są nieznacznie wychylone do przodu (o kilka st.). Czy ta utrata sprawności jest na tyle mała, że można ją pominąć w każdym przypadku? Może inaczej - czy zdarzyło się komuś, że ograniczenie wychyleń łopat śmigła do poz. prostopadłej do osi silnika polepszyło osiągi?

To to wiem. :-) Dzięki za odpowiedź.

Reply to
Bartek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.