Jaka folia ozdobna

Sep 01, 2005 Last reply: 20 years ago 3 Replies

Nie mam do¶wiadczeñ, wiêc lepiej zapytaæ. Mam p³at i kad³ub pokryty foli± oracover. Na to chcê nakleiæ foliê w innych kolorach ¿eby przyozdobiæ mojego akrobata C/L. Mam tylko jeden sklep modelarski, a w nim folia Solartrim. Jednak na metce tej foli wyczyta³em, ¿e jest ona termokurczliwa, a skomplikowane kszta³ty warto nak³adaæ na uprzednio zwil¿on± powierzchniê wod± mydlan±. W necie znalaz³em tylo informacjê, ¿e jest to folia samoprzylepna na zimno. Moje pytanie brzmi: Jaka jest w koñcu ta folia - termokurczliwa czy nie? Czy wodê mydlan± warto stosowaæ? Mo¿e lepiej kupiæ zwyk³± foliê samoprzylepn± w sklepie papierniczym? Jest jaki¶ inny substytut? Dodam, ¿e potrzebujê nakleiæ zdobienia o relatywnie du¿ej p³aszczy¼nie na zmiennej geometrycznie powierzchni.



PiotrekS



Witam,

Przez dwa dni nikt nie puscil pary, to sprobuje odpowiedziec:

Nie uzywalem Solartrimu, ale cos podobnego, o innej nazwie handlowej. Jest i samoprzylepna i termokurczliwa. Dwa w jednym.

Tak, bo masz mozliwosc przesuniecia przyklejanego elementu. Przyklejanie na sucho jest trudne a czasem niemozliwe (elektrostatyczne przyciaganie folii powoduje ze "sama" przykleja sie tam gdzie chce.

5 lat temu kupilem model z elementami dekoracyjnymi wycietymi ze zwyklej folii samoprzylepnej. Trzyma sie do dzis, mimo paliwa i latania na deszczu.

Zwykla monokota jest trudna w wykonywaniu ozdobek, bo "termokurczy" sie przy przyklejaniu i zmienia ksztalt i wymiary - trzeba ja przyklejac pomalutku w wielu punktach, to znow robia sie pecherze. Substytutem moze byc farba.

Jezeli ozdobki beda w miare rozwijalne (np jakies paski), to latwo sobie poradzisz, bo jesli nie, to moze lepiej pomalowac?

Pozdrawiam

Robert

Witam

Piszesz o folii wlasnie slysalem ze zamiast solartrimu, niektorzy koledzy uzywaja innych folii, ktos mi mowil ze sa jakies w dodatku z jednej strony bardziej gladkie z drugiej matowe, pono uzywane do opakowywania cy cus podobnego, a ta o ktorej piszsz jaka ma ta nazwe ta handlowa ?, jesli to nie tajemnica. Nie chodzi tu juz o ozdona, ale na pokrycia.

Pozdrawiam Zdzisław snipped-for-privacy@poczta.fm

----- Original Message ----- From: "cavok" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl>

To: snipped-for-privacy@newsgate.pl Sent: Saturday, September 03, 2005 9:18 PM Subject: Re: Jaka folia ozdobna

---------------------------------------------------------------------- Jedyny taki czat... >>>

formatting link

D³ugo nie otrzymywa³em odpowiedzi, wiêc musia³em co¶ zdecydowaæ. Okaza³o siê ¿e na Solartrimie s± ró¿ne metki. Jedne z Solarfilmu inne (w wiekszo¶ci) z Solartrimu. St±d te¿ by³o moje pytanie o termokurczliwo¶æ folii do ozdabiania. Kupi³em Solartrim i zrobi³em sobie cacko z mojego modelu. By³o trudno, ale jako¶ posz³o, choæ ozdabianie ju¿ na gotowym pokryciu zajê³o mi ok 40 godz. Dosyæ d³ugo, ale warto by³o po¶wiêciæ ten czas. Pozosta³o mi jeszcze jakies 5-6 godz. picowania modeliku i w ¶rodê planujê pierwszy oblot.

PiotrekS

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required