Jakie opinie

Loading thread data ...

Cześć,

mnie się Magnum FS91 rpzsypał po około godzinie pracy. Uszkodzeniu uległo łożysko na wale i przeciwwaga wału korbowego doprowadziła do uszkodzenia obudowy. Czyli silnik był do wyrzucenia. Niemiecki importer (Jamara) nie uznał reklamacji, tak więc pienądze na ten silnik były wyrzucone w błoto. Kupiony w jego miejsce OS prauje już od lat bezawaryjnie. Pali znacznie lepiej niż Magnum, daje się dużo precyzyjnie regulować, a zgaśnięcia w powietrzu jak przy Magnum nie istnieją. Tak więc oszczędność na Magnum okazała się być bardzo drogą.

Zaznaczam, że chodzi tu o pojedynczy egzemplarz, znam inne takie silniki, które nie zakończyły tak haniebnie swego żywota. Ale jednak porównywalne OS-y zapalają łatwiej, nie gasną i dają się przyzwoicie regulować. Ja z oszczędzania gotówki na Magnumie już się wyleczyłem.

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

Na razie odpalałem Magnum .61 tylko na hamowni. Nie miałem żadnych problemów z docieraniem. Mam wrażenie, że po spaleniu ~dwóch zbiorników możnaby go spokojnie założyć do modelu i latać.

Na razie chodzi na rycynie 80/20. Później chcę przejść na Model Technics F/I Sport lub Contest.

Pracuje bardzo ładnie - na razie nie mam się do czego przyczepić jeśli idzie o kulturę pracy.

Teraz wady: Wykonanie korpusu i głowicy jest (przynajmniej zewnętrznie) znacznie gorsze niż w OS-Maxach. Spod pokrywy zaworów leci olej. Niedużo, ale leci. Sprawę rozwiązałem stosując aluminiową uszczelkę. O-ring uszczelniający połączenie gaźnika z kanałem do silnika nie uszczelnia tak jak powinien. Nie jest to może specjalnie dokuczliwe, ale jeszcze nie wymyśliłem jak to poprawić. Pewnie inny O-ring trzeba dać.

Reply to
Piotr Konopka

Piotrze - nie wiem co to za paliwo, ale szczerze Ci radzę do 4-ro suwu stosować paliwo na syntetyku i z dodatkiem ok 2% rycyny. Zapobiega to rdzewieniu łożysk na wale korbowym. Odkąd stosuję takie paliwo (konkretnie Simprop Supaglo 10 - specjalne paliwo do 4 suwów o składzie: 14% olej syntetyczny "EDL" + 2% rycyna + 10% nitro). Odkąd stosuję to paliwo, to skończyło się prawie coroczne wymienianie łożysk.

Pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotrp_de

Do Magnuma dałem paliwo rycynowe na okres docierania, zgodnie z wyraźną sugestią producenta.

Paliwo MT F/I zawiera 18% oleju syntetycznego Klotz i 5%(Sport) lub 10% (Contest) nitrometanu. Istotnie zamierzałem domieszać do tego jeszcze

2% rycyny. Niespecjalnie mam gdzie kupić gotowe paliwo do czterosuwów o podanym przez Ciebie składzie.

Tego paliwa Model Technics używam od zeszłego roku i nawet mój MDS bardzo dobrze na nim chodzi. Dwa Magnumy pracujące w Catalinie ani razu nie zgasły mi w trakcie lotów/pływania/mielenia wody. Po lotach stosuję olej After Run (jak nie zapomnę ;).

Reply to
Piotr Konopka

Myślę, że gdyby nie ograniczenia finansowe to kupiłbym OS-a. W Polsce jednak proporcje dochodów do cen wyglądają dużo mniej korzystnie. To mimo wszystko zmusza do poszukiwań... Fakt, że często zdarza się iż kupując tanio kupujemy poźniej dwa razy. A trochę też było w tym moim zakupie przekory - wszyscy latają na OS to ja spróbuje czegoś innego ;)

Reply to
Piotr Konopka

korzystajac z okazji chcialbym dolaczyc sie do pytania ciekaw jestem konkretnie waszych opinii nt silnikow firmy ENYA 4-suwowych oczywiscie pozdrawiam bronek

Reply to
bronek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.