profil skrzydła z depronu

Witam

Czy jest mozlwe wygięcie z depronu 6mm profilu CLARK Y (średnia cięciwa na poziomie 20cm). Oczywiście wkleje również ożebrowanie z balsy wraz z dzwigarem.

Pozdrawiam Darek

Reply to
Predator
Loading thread data ...

Dnia 2004-12-17 11:42, Użytkownik Predator napisał:

oczywiście, ale nie licz na dużą dokładność odwzorowania

Reply to
Jakub Witkowski

Użytkownik "Predator" napisal:

Spokojnie, taki profil mialo wiekszosc moich modeli. Ale zebra spokojnie zrob z depronu 5mm. Fajnym pomyslem IMO na dzwigary sa dwa pasy z listwy sosnowej 2x5.

Swietny efekt mozna uzyskac, dajac zebra z depronu 5mm (4-5 sztuk na 500 polowke plata), ww. dzwigary i pokrycie z rokowanego depronu 3mm. Wychodzi dobre odwzorownie, skrzydlo jest lekkie i sztywne. I latwo sie robi :-). Ew. ciut laminatu na centroplat, w miejscu styku polowek plata i styku z kaldubem.

Reply to
kojot

nie rozumiem, co znaczy dwa pasy? Ja chciałem dać dzwigar sosnowy wzdłuz skrzydła przez środek.

no też nad tym myślałem ale obawiałem się czy oby zapewni mi to odpowiednią sztywność. Ale chyba zaufam doświadczeniu :) i zrobię z depronu :) bedzie szybciej i łatwiej.

kurcze takowy depronik mogę mieć już dziś :) ale czy oby nie ma problemu ze zwichrowaniem skrzydła przy tak cienkim depronie.

Pozdrawiam Darek

Reply to
Predator

Sporo musiałeś się namęczyć przy gięciu krawędzi natarcia!

Pozdrawiam Darek

Reply to
Predator

Dnia 2004-12-17 14:29, Użytkownik Predator napisał:

Dźwigar składa się zwykle z dwu pasów: górnego i dolnego, często przestrzeń między nimi wypełnia się dodatkowo lekkim materiałem zapobiegającym "ścinaniu" (jak to się zwie?) np popatrz u mnie na

formatting link
żna też dać dźwigar pełny, ale stosunek waga/wytrzymałoś jest wtedy gorszy. Jeszcze inny patent to rurka węglowa zamiast dźwigara.

Reply to
Jakub Witkowski

Użytkownik "Predator" napisał ........

Takie skrzydło stosowałem w metrowej Extrze - ok 600g do lotu, napedzanej Mega 16/15/7. Centropłat byl zalaminowany na ok 80mm. Model wytrzymywal wszystko i rozwalenie go wymagalo naprawde mocnego przylozenia w glebe. Przy tych dzwigarach (ponizej w watku masz wyjasnienie co to sa pasy dzwigara) skrzydlo jest niesamowicie sztywne. A rowkowany depron bardzo latwo odwzorowuje profil na zeberkach i daje ladna krawedz natarcia. Jezeli chcesz sobie ulatwic robote, w zeberka, w krawedz natarcia wklej sosne 2x2 - bedzie latwiej oklejac depronem.

Aby skrzydlo było prawie "niezniszczalne", oklej je do dzwigara tasma klejaca lub jeszcze lepiej Oracoverem.

Reply to
kojot

Dnia 2004-12-17 15:09, Użytkownik Predator napisał:

zaokrąglenie k.n to głównie wynik szlifowania :)

Reply to
Jakub Witkowski

Dnia 2004-12-20 07:55, Użytkownik kojot napisał:

Fakt! Ja to tłumaczę sobie tak, że sztywność i wytrzymałość na złamanie pochodzi od dźwigara, natomiast depron stanowi taką miekką otulinę, która izoluje szkielet od gwałtownych udarów czyli zapobiega ew. pęknięciu.

Reply to
Jakub Witkowski

troche nie do konca tak (nie calkiem blednie) klania sie wytrzymalosc materialow

Armand

Reply to
Armand Olejko

Dnia 2004-12-20 11:31, Użytkownik Armand Olejko napisał:

Niestety nie uczyłem się (wiele) o wytrzymałości materiałów. Sciślej, chodzi mi o to, że dźwigar daje dużą sztywność na wygięcie ale tylko góra - dół, wszstkie inne kierunki są wystarczająco "załatwiane" skorupową konstrukcją z depronu. A dźwigar jest dobrze chroniony przed z niszczeniem, bo depron nie tylko jest miękki, ale też równomiernie rozprowadza po nim napężenia, nie ma prawie mozliwości aby dźwigar dostał niszczące, punktowe uderzenie. Trochę jak jajko w trocinach, a trochę jak klatka bezpieczeństwa w samochodzie otoczona strefami zgniotu.

Reply to
Jakub Witkowski

gorny jest sciskany a dolny rozciagany po zmianie kierunku sily odwrotnie. mowimy tylko o jednym kierunku dzialania sil to troche uproszczenie itd. Tak naprawde dajemy ten dzwigar (tez mozna przykleic mocna bardzo nie rozciagliwa tasme ale scinanie kleju itd) aby w lini najwiekszych naprezen sciskajacych albo rozciagajacych w lini powierzchni skrzydla zwiekszyc wytrzymalosc materialu na te sily. (3 mm depron sie rozciagnie i scisnie latwo przy nie wielkiej sile)

Ta klatka o ktorej piszesz to troche nie do konca, sily na dzwigar dzialajace poprzecznie przenosza zebra kwestja wyboczen przy sciskaniu zeber, rozkladu naprezen itd. Caly czas rozpatrujemy sily statyczne a dzialaja tam sily dynamiczne.

To tak po lebkach troche - zagadnienie jest trudniejsze.

Armand

Reply to
Armand Olejko

Mam jeszcze jedno pytanie. Połówka płata ma rozmiar 590x250 przu kadłubie x 170 na skraju. Przewidziałem 4 żebra na połówke płatu depron 6mm + dzwigar sosnowo depronowy. Profil jak pisałem wcześniej CLARK Y. Mam jednak obawy że cztery żebra to troche mało na zapewnienie odpowiedniej sztywności. Proszę o potwierdzenie czy z doświadczenia wynika że wystarczy czy może dorzucić jeszcze po dwa żebra na połówkę?

Przeglądam również plany i mam teraz wątpliwości jedni konstruktorzy stosują wręgi depronowe a inni sklejkę. Sklejki chciał bym uniknąć ze względu na niepotrzebne dociążanie. Mam w posiadaniu balse 5mm bądź depron 6mm. Preferuje depron ponieważ szybciej i łatwiej można go obrobić :) choć nie wiem czy to słuszne (oczywiście pomijam tu wrege silnika).

Pozdrawiam Darek

Reply to
Predator

Dnia 2004-12-21 11:08, Użytkownik Predator napisał:

Przy pancernym derponie 6mm żebra w zasadzie nie są w ogóle potrzebne, jesli chodzi o sztywność płata. Wiele konstrukcji się bez nich obywa. Ja przy depronie 5mm dałem, ale głównie po to, aby lepiej odwzorować profil. Co innego przy mało sztywnym 2 lub 3mm, wtedy trzeba dać i to sporo.

imho, derponowe wręgi są w 90% wystarczejące, może oprócz wręgi silnika, który trzeba do czegoś przykręcić. W razie wątpliwości możesz dać je gęściej lub z 2 warstw.

Reply to
Jakub Witkowski

Dnia 2004-12-22 11:30, Użytkownik Jakub Witkowski napisał:

ale - moim zdaniem - potrzebne są jakieś elementy rozprowadzające siły z punktów mocno obciążonych, np np. kołki pod gumy nie powinny siedzieć w samym depronie, podobnie punkty mocowania podwozia itd.

Reply to
Jakub Witkowski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.