reanimacja auta RC

witam dostaem z demobili dwa autka terenowe RC (znaczy si syn dosta, a ja si bawi...)
http://www.studioonline.pl/autka.jpg
jeden to Jeep Wrangler, prod. Radio Shack, z tego co na nim wyczytaem to zasilanie 9,6V sterowanie 27 MHz, chyba sprawny lecz brak nadajnika i aku, co z tym zrobi? jak aparatur dokupi? czy oddzielnie kupiony nadajnik bdzie z tym dziaa, czy trzeba te to jako ze sob "sparowa"? ceny aparatur powalaj (w stosunku do wartoci samej zabawki). Nie potrzebuj jakich super profesjonalnych rzeczy, aby jedzio i robio haas... :-) czy moe wystarczy kupi jakie tanie autko RC, chiski badziew za kilkanacie PLN i przeszczepi sterowanie? potrzebne s dwa kanay (chyba): silnik przd-ty (moe, jak si da i nie podroy zbytnio, ze sterowaniem prdkoci), koa prawo lewo (niekoniecznie proporcjonalnie), no i moe jeszcze kana dla wiata wcz-wycz... co polecacie zrobi w tym przypadku? aha, drugie autko to Hummer prod. Nikko niestety na stronach producentw nie znalazem tych modeli (podrby?)
pozdrawiam s_13
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
o co takiego mi np chodzi: http://allegro.pl/rc-pilot-aparatura-27mhz-i1267816990.html czy wystarczy, czy co jeszcze trzeba, eby "sparowa" z odbiornikiem?
pozdrawiam s_13
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
On Thu, 14 Oct 2010 03:06:27 -0700 (PDT), s_13 wrote:

Te zabawki są zasadniczo niekompatybilne z "oficjalnymi" aparaturami. Możesz próbować na pałę z nadajnikiem od innej zabawki - albo zadziała, albo nie. To jest w 90% analogowe rozwiązanie bez dyskryminacji, tj. żadnych "parowań" nadajnik-odbiornik tam nie ma.
Odbiornik jest jednocześnie częścią wykonawczą - dwa kanały "cyfrowe", tj. włącz-wyłącz. Do kierowania jest tam albo elektromagnes (podłączony w jedną stronę skręca koła w lewo, podłączony na odwrót - w prawo, nie zasilony sprężyna ustawia koła na wprost), albo silniczek (logika sterowania j.w.). Podobnie sterowanie silnikiem napędu.
Odpuść sobie próby przeróbki na jakieś lepsze sterowanie, zwłaszcza proporcjonalne, bo układ kierowniczy jest tam zoptymalizowany do ostatniego centa i koła są spięte na sztywno. Przy elektromagnetycznym napędzie jak w oryginale nie jest to problemem, bo uderzenia w przednie koła "sprężynują" na miękkim napędzie. Jak wsadzisz normalne serwo, to albo musisz wymyślić do tego jakąś sprytną sprężynę jako amortyzator, albo urwie Ci zębatki na pierwszym wyboju.
Marek
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

Polytechforum.com is a website by engineers for engineers. It is not affiliated with any of manufacturers or vendors discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.