Regulacja silnika (Benzyna)

Witam wszystkich .

Zwracam się z prośbą szczególnie do tych którzy latają na silnikach benzynowych. Otóż jakiś czas temu kupiłem silnik benzynowy o pojemności 40 ccm , jest to silnik od piły , chyba firmy solo ale nie jestem pewien. Po przerobieniu go do stanu w którym można go zamontować w modelu dorobiłem zapłon elektroniczny i zamocowałem w modelu cylindrem w dół. Mój problem wiąże się z regulacją tego silnika. Silnik w miarę ładnie zapala , jednak trzeba mu trzymać cały czas przepustnice bo inaczej gaśnie. Są tam w gaźniku dwie śrubki ( L i H ) przypuszczam ze jedna to małe obroty ( L ) a druga ( H ) to duże obroty. Jednak po kilku godzinach prób nic mi z tego nie wychodzi. Czy może mi ktoś doradzić jak taki silnik wyregulować aby nie gasł na małych obrotach i miał jednocześnie duże ? Regulacja w trakcie pracy jest nie za bardzo możliwa bo te śrubki znajdują się prawie przy samym śmigle . Za wszystkie informacje z góry dziękuję ! Pozdrawiam Tomek.

Reply to
Maveric
Loading thread data ...

benzynowych.

Cześć Tomku,

a jaki to ma gaźnik (Walbro, membraną?) i jak ten gaźnik jest umiejscowiony? Jak ma się wlot powietrza do gardzieli w stosunku do strumienia zaśmigłowego? Czy silnik masz na hamowni (goły) szy w modelu z zamontowaną już maską silnika?

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

tego

Witam.

Jeśli chodzi o gaźnik to jest to gaźnik z membraną. Gaźnik znajduje się w osi wału i z przodu silnika , centralnie za śmigłem. Strumień zaśmigłowy wpada od razu do gardzieli gaźnika otwór wlotu powietrza do gaźnika znajduje się jakieś trzy centymetry za śmigłem. Silnik jest zamontowany już w modelu jednak jest goły bez żadnych owiewek. Pozdrawiam Tomek.

Reply to
Maveric

I tu może być pies pogrzebany. Nie jest zbyt zdrowo, gdy w gardziel gaźnika dmuchane jest powietrze. A już na 100% problemem są różnice ciśnień pomiędzy wlotem powietrza a membraną gaźnika. Nad membraną na pokrywce jest otwór z którego membrana "wie" jakie jest aktualne ciśnienie i to musi być równe temu co zasysane.

Ja w Wildze mam zasysanie z kadłuba a obudowa membrany (i ciśnienie nad nią) jest naturalnie pod maską. Musiałem dolutować króciec i poprowadzić rurkę do kadłuba by silnik nie gasł na wolnych obrotach.

Być może, że w Twoim przypadku założenie maski silnika (tak by nie było bezpośredniego nadmuchu powietrza do gardzieli gaźnika) radykalnie poprawi sytuację. Nawiasem mówiąc - znacznie poprawia warunki zasysania powietrza taki wlot w formie "trąbki". Jeżeli jednak maska silnika nie przyniesie poprawy to przlutuj króciec do pokrywy membrany i ułóź wężyk tak, by nad membraną było takie samo ciśnienie co w okolicy wlotu powietrza do gaźnika. To powinno na

100% pomóc.

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

Witaj Piotrze .

Częściowo też tak myślałem ale nie byłem tego pewny. A o wadze tego drugiego wlotu do membrany nie wiedziałem w ogóle .

Właśnie tak się składa że u mnie też chodzi o model wilgi :-)

Więc ja chyba zrobię tak samo . dolutuję kawałek rurki do wlotu powietrza do gaźnika i wyprowadzę ją w kadłubie , a nad membraną zamontuję jakaś owiewkę na czas regulacji , zobaczymy jak się wtedy będzie ten sprzęt zachowywał. Więc na razie dzięki za cenne uwagi , zabieram się do pracy. W razie czego jeszcze się tu odezwę gdyby coś było jeszcze nie tak. A nawiasem mówiąc pracuję nad naszym dziełem na piknik 2008 . Wiem co się stało ostatnio i się to już nie powtórzy .

Pozdrawiam Tomek.

Reply to
erawisto

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.