To już było....

Zastanawiam się nad jedną rzeczą..Otóż modele latające nawet te najprostrze mogą z powodzeniem osiągać wysokość kilkuset metrów. Te większe jak doczytałem mogą latać nawet na pułapie przekraczającym 1000m. Czy nie ma zagrożenia dla "normalnych" samolotów ze strony modeli? Przecież kraksa modelu nawet niezbyt ciężkiego modelu z awionetką może mieć bardzo poważne konsekwencje. Mi ostatnio zaświtał taki pomysł w głowie co by napompować helem balonik (z 80-100 cm średnicy) i podwiesić do niego np telefon z aparatem cyfrowym i porobić zdjęcia jakiś fajnych miejsc w okolicy ale z powietrza. Ale istnieje ryzyko, że np. balonik się zerwie. Balonik oczywiście nie ma prędkości poziomej i jest "lekki". Więc ewentualne nie powodzenie chyba nie przyniosłoby jakiś przykrych skutków. Można się tak bawić? Wymagane są jakieś pozwolenia? Czy wy jak latacie na jakiś łakach macie szczególne pozwolenia na to?

Pozdrawiam Gadget

Reply to
Gadget
Loading thread data ...

Witam.

...

Raczej nie. Biorąc pod uwagę mase modelu, i to z czego jest zbudowany, to nie jest zagrożenie dla samolotów. Za to dla paralotniarzy owszem. Kilka dni temu niedaleko mojego pola latał sobie koleś na paralotni z napędem. Kiedy tylko wyciągnąłem skrzydło, zawrócił i odleciał czym prędzej w przeciwnym kierunku. I wcale się nie dziwię. Model wplątany w te wszystkie sznurki...

Sebastian

Reply to
artmedia2WYTNIJTO

Modele są różne, od małych do takich po kilka-kilkanaście kg a to już rozwali silnik odrzutowego pasażera.

zbyszek

Reply to
Zbyszek

Tylko po co wieszać tam telefon którego już nigdy nie zobaczysz :) Wiaterek powieje na małej lub dużej wysokości i szukaj komórki nad Bałtykiem lub w górach, a jeśli balonik pęknie to i tak go nie znajdziesz:)

zbyszek

Reply to
Zbyszek

Czy modelarzy obowiązują jakieś przepisy? Tzn lata się legalnie czy pojawia się duży model na radarze i przylatują po niego chłopaki na F-16? Ktoś to kontroluje?

Reply to
Gadget

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.