BHP

Przez przypadek dowiedziałem się że po drugiej stronie ulicy ktoś sprzedaje suchy lód. Doskonale wiem co się stanie gdy w małym pojemniku zamkniemy coś co szybko zwiększa swoją objętość. I co ? Kupiłem ten suchy lód wczoraj. Najpierw włozyłem go do szerokiego garnka z gorącą wodą, ale było mi mało. Włozyłem go do wąskiego garnka z wodą , ale było mi mało. Włożyłem go butelki z szeroką szyjka ale to jeszcze nie było to. Włożyłem do peta po wodzie mineralnej. Potem zakręciłem butelkę robiąc w nakrętce dziurkę. Potem tą dziurkę zatkałem zapałką. A potem było BUM i potem mnie przez kilka godzin dłonie bolały.

I na to wszystko patrzyli moi synowie. Najbardziej podobał im sie finał akcji.

I zastanawiam się czy zawsze dobra zabawa musi kończyć się bum. I druga kwestia Wiedziałem że tak bedzie tzn że walnie ale MUSIALEM sprawdzić czy walnie. Chyba taka jest natura ludzka. Czy jest jakaś metoda żeby uniknąć taki sytuacji. Tzn wiesz z teorii że dodając A do B i zamykając w małej objętości spowodujesz BUM. I mając możliwość zrobienia takiego eksperymentu tego nie robisz.

Reply to
suryga
Loading thread data ...

Dnia Sat, 10 Nov 2018 12:18:32 -0800 (PST), snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

Akurat odwrotnie - bum powoduje dobra zabawe :-)

No wiesz, nitrogliceryny nie zrobilem, trotylu nie zrobilem ... ale to bardziej z braku kwasu azotowego :-)

Ale wcale nie musi byc bum - zdaje sie jest to gdzies na granicy wytrzymalosci butelki - szczegolnie przy jesiennych temperaturach

formatting link
(niebezpieczne)
formatting link
(bezpieczniejsze)

formatting link
P.S. Zrob prawdziwa zabawe
formatting link
?v=VYoJD8-MwMw i cos spokojnego
formatting link

J.

Reply to
J.F.

Nie zrozumieliśmy się.

Ja rozumiem że postęp wymaga ofiar. I że kolejne pokolenia na nowo muszą odkrywać dla siebie saletre i pochodne.

Natomiast zastanawiam się co musi się stać że gdy następnym razem będę eksperymentował z synami to:

- wyznacze sobie granice

- nie przekroczę jej mimo że bardzo będzie mnie kusić.

Zastanawiam się jak to robią w profesjonalnych firmach R&D. Odrywają nowe rzeczy i są w stanie przeżyć.

Reply to
suryga

Dnia Mon, 12 Nov 2018 06:17:02 -0800 (PST), snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

IMO - doswiadczenie. Zaczynasz od malej dawki, to moze poznasz granice gdy "przelecialo mi kolo glowy" ...

Maja wiedze, doswiadczenie, przepisy BHP, stac ich na zabezpieczenia ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2018-11-12 o 15:33, J.F. pisze:

i ubezpieczenia. :-)

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Dnia Mon, 12 Nov 2018 15:38:48 +0100, Robert Wańkowski napisał(a):

Ubezpieczenia nie zabezpieczaja przed wypadkami ... aczkolwiek bywa, ze ktos warunki polisy przeczyta, albo inspektor skontroluje ...

J.

Reply to
J.F.

To jest pewna masa krytyczna doświadczenia i wiedzy jak zresztą w każdym zawodzie. Po pewnym czasie wiesz czego się spodziewać i masz zdrowe odruchy. Część wiesz bo zdarzają się wypadki (innym :), część bo sie było blisko takiego czy innego zesrania. I to nie jest nawet na poziomie przeżycia, bo duzo mniej spektakularne wtopy jak wykipienie cieczy z kolby dyskredytuje, jeśli zdarza się zbyt często (cześciej niż raz na parę lat).

Reply to
Marcin Debowski

Budują sobie schron, w skali stosownej do potrzeb. Np. układy elektroniczne dużej mocy rutynowo uruchamia się i mierzy w akwarium z przezroczystego poliwęglanu.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W wielu krajach (chyba we wszystkich bardziej rozwiniętych) prawo karne nakłada osobistą odpowiedzialność na właściciela/dyrekcję firmy za ciężkie i śmiertelne wypadki pracowników. Jak Ci się w robocie coś złego stanie, to szef idzie siedzieć. Więc ten szef najpierw wyda 90% budżetu projektu na BHP, analizę zagrożeń, systemy zapewnienia jakości, FMEA, niezależnych sprawdzaczy itd, a dopiero jak coś zostanie- to na wykonanie zadania. Do tego dochodzą ubezpieczyciele którzy też swoich inspektorów przysyłają. Do tego są regulacje prawne- różne udety, urzędy morskie, górnicze itd. Nie boj, w przemyśle nikt żadnemu kozakowi nie da trzymać w garści butelki z suchym lodem.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2018-11-18 o 13:28, Konrad Anikiel pisze:

Bez względu na to kto zawinił? Jeżeli dostawca sfałszował certyfikat i przysłał zły podzespół, to chyba on odpowiada za wypadek?

WM

Reply to
WM

W dniu niedziela, 18 listopada 2018 13:38:01 UTC+1 użytkownik WM napisał:

Zazwyczaj kluczowe jest określenie "due diligence", czyli należyta staranność. Jeśli ten zły podzespół miał ukrytą wadę i nie było możliwości jej wykrycia, nie było możliwości przeprowadzenia żadnego badania- to jest nieszczęśliwy wypadek (to zdarza się wyjątkowo rzadko). Ale jeśli należało go poddać kontroli, której nikomu nie chciało się przeprowadzić, bo nikomu nie chciało się napisać procedury, nikomu nie chciało się przeszkolić personelu, nikomu nie chciało się wyznaczyć właściwiej osoby, czasu, środków, pomieszczenia itd- no to łatwo będzie znaleźć winnego. Wystarczy otworzyć zakładowy podręcznik jakości, znaleźć osobę odpowiedzialną za dany proces i wiadomo kto dzisiaj wyjedzie za bramę radiowozem.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2018-11-18 o 14:07, Konrad Anikiel pisze:

Jak wygląda sprawa odpowiedzialności decydentów? Wiadomo, że czasem wywierają naciski na inżynierów. Potem inżynier twierdzi, że poinformował decydenta o ryzyku, a ten że nie kazał, tylko sugerował (a inżynier zawsze może się nie zgodzić i zmienić pracę).

WM

Reply to
WM

W dniu niedziela, 18 listopada 2018 15:13:11 UTC+1 użytkownik WM napisał:

Jak zawsze, zależy od ludzi. Trzeba się pilnować, ważne rzeczy dogadywać emailem, nic na gębę. Tutaj nie ma problemu. Gorzej jest z samowolkami. Jak masz w firmie kozaka-debila, to ani nie wywalisz go bo jest chroniony przez związki zawodowe i prawo pracy, ani nie upilnujesz żeby się na czyjąś odpowiedzialność nie zabił. Przez to w firmach robi się skomplikowane struktury organizacyjne. A przede wszystkm poszukuje się nowych koncepcji organizacyjnych, polecam prace Frederica Laloux.

Reply to
Konrad Anikiel

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.