Gwint prostokątny w tokarce?!

A tam nie ma wałka napędowego? W moim - starym wprawdzie, ale jarym TUBie - pociągowa się chyba nawet nie kręci przy toczeniu wzdłużnym.
Reply to
cef
Loading thread data ...
No ale mowa jest o jakimś czeskim szmelcu który się zużył od samego patrzenia. Co i jak powinno być robione to każdy miał w szkole, ja mówię o sposobach zaistnienia produktu w Castoramie albo OBI... Konrad
Reply to
Konrad Anikiel
Stawiam 10 EUR, że standard normalizowany w większości przypadków nie jest toczony.
Reply to
cef
Ale jednak jest sruba. Widac w jakiegos powodu potrzeba i sruby i walka napedowego, moge sie sprobowac dowiedziec czemu.
Przy czym walek nie zmienia problemu, bo nadal jakos przesuwac trzeba.
J.
Reply to
J.F.
No śruba jest do sprzężenia dokładnego przy toczeniu gwintów.
Wałek przesuwa na zębatce (skrzynka suportowa, nawrotnica itd)
Reply to
cef
Zgodnie z waszymi teoriami - bylaby sila na srubie poprzecznej.
No dobra, RTFM, siegnalem do ksiazki, przy normalnym toczeniu: -skladowa obwodowa Fv, -skladowa posuwowa Ff, dla stali 0.2-0.4 Fv, dla zeliwa 0.1-0.4 Fv, -skladowa odporowa Fp, odsuwa noz od srodka obrotu i wynosi 0.4-0.6 Fv dla stali i 0.3-0.6 Fv dla zeliwa.
jestem troche zdziwiony, bo naprawde nie przypominam sobie mocowania z tokarka. Przy cieciu bylyby chyba dwie sily Fp na rogach noza - znoszace sie, ale Ff by zostala - tylko tu posuw sruba poprzeczna.
A nie, to wcale nie znaczy ze bardziej precyzyjny.
Amatorskie konstrukcje powstawaly na pretach fi 10 z Castoramy, no ale to zazwyczaj male frezareczki byly.
J.
Reply to
J.F.
W starych maszynach śruba najczęściej jest nieosłonięta, to widać kiedy pracuje. W nowszych jest osłona, więc można myśleć, że śruba zawsze ciągnie suport.
Reply to
cef

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.