MES - model dopasowany i niedopasowany

Witam Szanownych Grupowiczów!

Po tak miłym powitaniu zadam pytanie, które może (choć pewnie kilka osób się nie zgodzi z tą tezą) zmieścić się w tematyce tej grupy.

Chciałem prosić o pomoc w znalezieniu materiałów na temat modelu dopasowanego i niedopasowanego w metodzie elementów skończonych. Dzięki temu pytanku oblałem egzamin z wytrzymałości materiałów (choć fakt że nie tylko dzięki niemu) i choć bardzo się starałem nie znalazłem nic konkretnego na ten temat w sieci czy w skryptach. (książki do wytrzymałości materiałów które mam nazywają komputery - maszynami obliczeniowymi, a metodę elementów skończonych traktują jako s.f. więc też nie pomagają)

Prosiłbym o nieodsyłanie mnie do archiwum - próbowałem w nim grzebać ale albo nie umiem tego robić (co jest możliwe) albo nic mnie interesującego w nim nie ma (i to zarówno na tej grupie jak i ma pl.sci.fizyka gdzie również zamieszczę prośbę o pomoc)

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, gdyż chciałbym zaliczyć ten egzamin (a mam nieodparte wrażenie że to pytanie się często pojawia) i mieć już wakacje.

Reply to
krzysiek
Loading thread data ...

Nie wiem czy ci duzo pomoge ale polecam ...

ANSYS Theory FEM Theory and Analisys with ANSYS

Jest duzo opisow modeli i jakie sie stoduje i gdzie Na szybka odpowiedz juz za poznio - wakacje a prof zajety. ale bede na uczeli w tyg i moze zagadam

Tomasz

Reply to
Frycu

Dziękuję bardzo. W czytelni technicznej była wreszcie książka MES w mechanice konstrukcji w której znalazłem to czego poszukiwałem.

Chodzi o to że w MES oprócz dobrania odpowiednich kształtów (trójkąt, czworokąt) elementów to funcja ich kształtu (np. wielomian) musi spełnić kryteria:

- kryterium zgodności - czyli zapewnić ciągłość przemieszczeń i zgodność przemiszczeń na brzegach

- kryterium ruchu sztywnego - czyli być dobrane tak aby podczas ruchu elementu jako ciała sztywnego nie powstały w nim naprężenia

- kryterium stałych odkształceń - jak nazwa wskazuje muszą być składniki dające stałe wartości odkształceń

Funkcje spełniające wszystkie 3 kryteria dają element dopasowany. Funkcje spełniające kryteria 2 i 3 a niespełniające kryterium zgodności dają element niedopasowany.

[Gustaw Rakowski, Zbigniew Kacprzyk, Metoda elementów skończonych w mechanice konstrukcji, WPW, Warszawa 1993]

{Ta informacja jest dla osób w przyszłości przeszukujących archiwum}

Serdecznie dziękuję za pomoc

Reply to
krzysiek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.