poważny problem hydrauliczny ;)

Je nie mowie ze to nie jest powazny problem inzynieryjny. Zatrwaza mnie to ze facio ktory cos takiego projektuje nie ma o tym zielonego pojecia, i zadaje pytania ktore sa an poziomie elementarnym. A co bedzie jak mu dadza cos bardiej skomplikowanego?...

To przyczynek do naszej konwersacji o nauczaniu...

A.L.

Reply to
A.L.
Loading thread data ...

A przy okazji innej konwersacji ja kiedyś napisałem, że nie trzeba o czymś mieć wielkiego pojęcia, żeby coś robić. Napisał, że wstępnie szacuje założenia do czego innego, bo instalacja pożarowa jeszcze przez fachowca nie policzona. Może on tylko ma sprawdzić czy ściana wytrzyma obciążenie od tej rury?

Konrad

Reply to
KA

No tak, ale mawet inzynierow elektronikow uczyli ile wody moze przeplynac pzrez rure przy okreslonym cisnieniu. Na przedmiocie zwanym "fizyka", zupelnie oczywiscie niepotzrebnym.

Neizaleznei od tego co on ma tam policzyc, nieznajomosc tego prostego faktu JEST zatrwazajaca.

Zreszta, co tam... Pewna znajoma pani w ramach robienia doktoratu testowala inzynierow elektrykow czy wiedza co to sa prawa Kirchoffa. Polowa nie wiedziala. Jak idzie o parwo Ohma, sytuacja byla lepsza: tylko 25% "nie moglo sobie przypomniec". Nikt za to nie wiedzial co to jest "twierdzenie Thevenina" i "twierdzenie Nortona" - bardzo proste reguly do obliczania napiecia i pradu niedzy dwoma wezlami sieci. Ot, takie abecadlo...

A.L.

Reply to
A.L.

No tak... Z ciekawości bym zapytał, czy pytała ich, czy kiedyś tych praw używali do czegoś.

Konrad

Reply to
KA

Uzytkownik "A.L." <lewando_won snipped-for-privacy@kalabambuko.com napisal w wiadomosci news: snipped-for-privacy@4ax.com...

powiem ci A.L., ze zatrwazajaca JEST twoja upierdliwosc

z hydraulika mialem ostatni raz stycznosc ok. 10 lat temu, z problemem, który postawilem na grupie poradzilbym sobie sam, ale zajeloby mi to dzien lub dwa: najpierw szukania literatury, potem czytania, natomiast wiem, ze oprócz takich zgredów jak ty na tej grupie sa równiez ludzie zyczliwi, którzy siedza w temacie i dla nich, jak np. dla KA, wystarczy zajrzec do literatury która maja pod reka i podac rozwiazanie dzieki ich uprzejmosci rozwiazanie problemu zajelo mi nie wiecej niz pól godziny i moglem wrócic do swojej pracy ale to dzieki nim a nie tobie

pozdro qazeq

Reply to
qaziq

Nie fikaj qazeq, bo sam sobie takie rzeczy możesz znaleźć w sieci

formatting link

Reply to
KA

Dziś już nie uczą, nie mogę sobie przypomnieć aby na fizyce była mechanika płynów, a miałem fizykę 1,5 roku temu. Czy byłoby to niepotrzezbne dla elektronika ciężko powiedzieć.

Reply to
Vlad Tepes

Slusznie Pan pyta, bo jak wiadomo Prawo Ohma do niczego nie potrzebne. Ot, taka durna zabawka jajoglowych pozrebna po to tylko aby profesor mogl uzasadnic swoje istnienie i meczyc studentow.

Panei KA, czy Pan zartuje czy naprawde?...

A.L.

Reply to
A.L.

To masz zadziwiajaco krotka pamiec. Czego jeszcze nie mozesz sobie przypomneic?...

A.L.

Reply to
A.L.

Użytkownik A.L. napisał:

Niestety facet nie ściemnia. 2 lata fizyki w podstawówce, 2 lata fizyki w technikum + 2 semestry na uczelni, i gdyby nie to, że kiedyś strugałem szybowce to bym o Panu Bernoullim nie usłyszał.

Reply to
Paweł Hańczur

Chyba nie zrozumieliśmy się. Po prostu temat mechaniki płynów nie był nawet poruszany na wykładach czy ćwiczeniach z fizyki.

Reply to
Vlad Tepes

A co bylo w takim razie?...

A.L.

Reply to
A.L.

Panie AL, proszę się uspokoić, to nie jest kolejny wściekły atak na Pana. To jakaś mania! Zastanawiam się tylko nad przyczyną wtórnego analfabetyzmu- jak ktoś takie zjawiska bada, to być może jest to nawet badanie NAUKOWE!

Konrad

Reply to
KA

Na pierwszej fizyce dynamika i kinematyka oraz tematyka związana z elektrycznością, magnetyzmem i elektromagnetyzmem. Na drugiej fizyce podstawy fizyki kwantowej i statystycznej. Ponadto wykłady były i cwiczenia były traktowane zarówno przez prowadzących jak i studentów z przymrużeniem oka. Tego nie dało się nie zdać. Na wykładzie bywało średnio około 15-20% osób.

Reply to
Vlad Tepes

Hm, prawo Bernouliego mialem w liceum, ale to byl mat-fiz i byly 4 lata fizyki. Na studiach .. hm, nie bardzo pamietam, chyba nie bylo, za latwe. Elektronika miala kurs fizyki raczej standardowy.

Tylko ze do tego problemu p.B nie wystarczy, nawet chyba nie bardzo sie przyda.

A swoja droga - widzial ktos wyjasnienie p.B na poziomie czasteczkowym? Jakim cudem gaz/ciecz plynacy w zwezajacej sie rurze ma coraz mnieszy nacisk na scianki - tylko bez sztuczek w postaci liczenia energii calkowitej :-)

Albo sila nosna na skrzydle ..

J.

Reply to
J.F.

Hm .. a w jakim wieku ci elektrycy byli i co robili ? Thevenina i Nortona to sam nie pamietam - co nie znaczy ze nie znam podstaw - po prostu nie kojarze z nazwiskami. Kirchoffa .. pare osob tez moze zapomniec, co nie znaczy ze nie potrafi oczka czy rozplywu w wezle policzyc.

Ohm mnie troche dziwi - dosc dlugo wbijane do glowy. Nawiasem mowiac - zle wbijane. Spytaj paru elektrykow czy np dioda spelnia prawo Ohma.

J.

Reply to
J.F.

Mowisz ze trywialny ?

Nie kazdy ma przed soba "poradnik inzyniera hydraulika" i odpowiednie wzory wraz z tablicami wspolczynnikow.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "KA" snipped-for-privacy@b.c napisał w wiadomości news:dfsa0f$elm$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

się w środku nocy i wiesz, że nozzle to dysza, ale jeśli nie to możesz godzinami błądzić zanim wpiszesz odpowiednie pytanie, będąc konstruktorem uważam za sukces, że wiem co to sprinkler, a ty wiesz co to non-dilatational strain? a gdyby zdarzyło ci się szukać czegoś o dylatacyjnych podkładkach neoprenowych to oczywiste by było dla ciebie, że masz wpisać flaechenloch-gleitlager (akurat ten przykład mi przychodzi do głowy)?

i dlatego jestem wdzięczny tobie, że pomogłeś mi załatwić sprawę szybko i bez długiego szperania a wkurza mnie podejście gości typu A.L.

każdy miał mechanikę na fizyce, nie? a podstawy mechaniki budowli są na każdym pokrewnym kierunku na polibudzie, i co? roztrzaskacie belkę jednokrotnie przesztywnioną? a zwykłą swobodnie podpartą?

pozdro qazeq

Reply to
qaziq

Vlad Tepes napisał(a):

Potwierdzam - wydział elektryczny, zakres materiału podobny(brak fizyki kwantowej). Pierwsza część - statyka, druga - dynamika i kinematyka, trzecia - elektrostatyka, elektromagnetyzm, magnetyzm, troszkę optyki.

Reply to
badworm

Roznym.

Zreszta, nie tylko elektrykow testowala. Humanistow tez. Na przykald w jakiej czesci swiata lezy Sri Lanka a w jakiej Chile? I kto to byl (czy co to bylo) "Szekspir"?

Mnie sie przydarzyla rzecz nastepuajca: w wielkiej ksiegarni rownie wielkiej sieci Borders zapytalem panienke w Customer Service czy maja cos o Edisonie. "Edison... Edison..." zastanawiala sie panienka i widac bylo ze wykonuje intensywnie jaks prace mozgowoa. W koncu zadala pytanie pomocnicze: "A w jakim filmie on gral?"...

Totalna konfuzje wywolalo moje pytanie o Konstytucje USA, tamze. "Nie ma takiej ksiazki" uslyszalem.

A.L.

Reply to
A.L.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.