profilawanie za pomoca walcow

Witam i kolejne pytanie do specjalistow. Czy wiecie gdzie moge znalezc informacje na temat tworzenia profili polotwartych z blachy (a wlasciwie kregow) za pomoca profilarek walcowych. Czy ktos ma doswiadczenie z w/w, poszukuje wszelkiego know-how w tej dziedzinie.

Pozdrawiam MP

Reply to
MarcinP
Loading thread data ...

Tzn. uzycie proflarek rolkowych (ang. roll-forming)? Jest to po prostu zestaw par rolek gnacych tasme z podajnika. Robi takie np. Dreistern. Najdluzsza, jaka mam na zakladzie posiada 56 par rolek, ma jakies 30m dlugosci, przezbrojenie trwa ok. 2h. Materialem wejsciowym jest tasma z kregu (wymiarow nie pamietam, grubosc 0,8mm, gat. H17). Kolejne rolki maja za zadanie pod- i zaginanie materialu, az do uzyskania pozadanego profilu (w tym przypadku - ramki drzwiowej). Za tym wszystkim stoi zgrzewarka krazkowa, a nastepnie gilotyna sterowana PLC (ciecie na dlugosc).

Profilarki sa generalnie delikatnym sprzetem. Przewozenie kilkuletniej dlugiej profilarki wiaze sie ze sporymi problemami, takie jak transport oraz ponowne uruchomienie (nie trzymaja parametrow). Dodatkowo zbyt gruby material moze zniszczyc rolki.

Jakie masz problemy konkretnie?

Reply to
QF3L

Uzytkownik "MarcinP" snipped-for-privacy@poczta.fm napisal w wiadomosci news:d4676e$114$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

witam !!!

formatting link

Reply to
PJ

Dzieki. Problemu nie mam, chce zaprojektowac taka profilarke i narazie ucze sie i zbieram materialy, szukam ludzi co maja doswiadczenie w obsludze w/w i znaja podstawowe wady.

Male pytanko. Jesli chce np. wygiac tasme blachy wzdluz osi o kat 90 stopni, to ile par walcow musze uzyc do uzyskania tego 90 stopni, lub inaczej jaki pokrok zginania musze uzyc aby nie uszkodzic blachy, lub aby proces byl wlasciwy. co 45 stopni czy gesciej? Oraz jak daleko powinny byc kolejne walce od siebie (jaka zasada?) Tasma blachy o grubosci powiedzmy do 1 mm. szerokosc 100 mm.

Dlaczego tniecie gotowe ksztaltowniki a nie komponent przed profilowaniem? Ja mysle o tnieciu tasmy w trakcie walcowania ale jeszcze w trefie przed walcowaniem. (powiedzmy pomiedzy rolkami prowadzaco - napedzajacymi)

Pozdrawiam i nie moge sie doczekac na odpowiedz. MP

Reply to
MarcinP

No i nie dodalem ze promien zgiecia okolo 2x grubosc scianki

Reply to
MarcinP

Jak zeznaje technolog: aby wygiac katownik 90st potrzebne jest ok. 4 pary rolek. Nawiasem mowiac, taniej wygiac takie cos na zagniatarce krawedziowej.

U mnie rolki znajduja sie w odleglosci ok. 400mm

Nie mozna tak. Tasma jest podatna na odksztalcenia i moze po prostu wpasc pod rolki. Ciecie po profilowaniu jest bezpieczniejsze z punktu widzenia awaryjnosci systemu.

Dopiero dzis do netu dotarlem :(

Reply to
QF3L

Tutaj masz racje, ale ten system nie byl zaprojektowany dla ciecia tasmy tylko profili. Mozna by przeciez podprowadzic tasme miedzy rolki mechanicznie (po obcieciu)

Jest OK wazne ze odpowiedziales, za co bardzo jestem wdzieczny i doceniam to ze chcesz podzielic sie doswadczeniem.

Male pytanko (oczywiscie - troche potruje ci tylek jesli mozna)

Z jaka predkoscia najszybciej mozna profilowac (tak jak u was 400mm odleglosc miedzy walcami). Pewnie zalezy to od skomplikowania profilu.

Czy zmiana predkosci (wariacja) podczas profilowania wplywa na jakosc koncowego wyrobu?

Ale uogolniajac :-)

^ ----- | | \ / | \ -----\______]

nad czyms takim pracuje.

Dzieki za odpowiedz i czekam

Reply to
MarcinP

Obejrzalem dokladnie inne profilarki, ktore mam na zakladzie - nawet te 20 par, gdzie rozstaw rolek jest zdecydowanie mniejszy (ok.

200mm) maja gilotyne _za_ rolkami. Powodu nie znam, sprobuje sie wywiedziec jutro.

V-max tej 56 par to 30m/min, pracuje na ok. 10m/min. Predkosc nie zalezy od stopnia komplikacji i nie wplywa na jakosc giec. Jest natomiast zalezna od systemu, ktory znajduje sie za profilarka (noz, ramie/rolki gnace).

Moge to podeslac technologom do pogryzienia (podadza ile rolek potrzeba) - jakby co to prosze rysunek na priv.

Reply to
QF3L

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.