przetworników/elementó

Witam, jakiś parę wątków temu pisałem o problemach z pokojowym nawilżaczem powietrza, w którym prawdopodobnie padł piezoelektryk. Znalazłem w sieci kilka sklepów gdzie można zdobyć ten element, (są to jednocześnie sprzedawcy nawilżaczy)i tu się pojawił mały problem. Wg mojego rozeznania to głównymi parametrami określającymi piezoelektryk jest napicia oraz częstotliwość pracy tego elementu natomiast wszyscy znalezieni przez mnie sprzedawcy podają w jego parametrach tylko średnicę membrany piezoelektrycznej. I teraz mam pytanie do osób obeznanych z tematem, czy możliwe że oferta elementów piezoelektrycznych wykorzystywanych w tych urządzeniach jest tak "wąska” i znormalizowana że wystarczy tylko znajomość średnicy membrany, czy oznaczyłoby to że średnica membrany byłaby jednocześnie wyznacznikiem jej częstotliwości pracy?.

Pzdr.

Reply to
vogl
Loading thread data ...

vogl pisze:

Chyba srednica ma wplyw na jakies wartosci graniczne, ale na sama czestotliwosc pracy bezposrednio chyba nie. Pomysl: w zegarkach z melodyjka uzyskujesz roznej wysokosci dzwieki, czyli rozna czestotliwosc jest wytwarzana przez piezo, a przeciez jego srednica sie nie zmienia.

Reply to
venioo

Witam W przypadku tego rodzaju przetwornika jak w nawilżaczu, czy płuczce ultradźwiękowej, to częstotliwośc drgań jest wymuszona przez generator i wymiary samego przetwornika nie maja tu prawie znaczenia. Wymiary są natomiast istotne w przypadku rezonatora, gdzie ważna jest częstotliwość drgań własnych elementu, która to bezpośrednio zależy od jego wymiarów, tak jest np. w przypadku rezonatorów kwarcowych, ale to już inna dziedzina zastosowań elementów piezoelektrycznych.

Skoro szukasz zamiennika do konkretnego nawilżacza, to i tak zdany jesteś na wybór elementu o zbliżonych wymiarach. Zważywszy, że takie przetworniki (wykonane chyba z piezo ceramiki), maja bardzo dużą impedancję, to generator w nawilżaczu nie powinien się uszkodzić, nawet jeżeli nowy przetwornik, o zbliżonych wymiarach będzie miał nieco inne parametry elektryczne.

Reply to
PL_(N)_umber_One

PL_(N)_umber_One pisze:

Częstotliwość pracy tego typu przetwornika zależy praktycznie tylko od jego grubości. Większość nawilżaczy domowych pracuje na podobnych częstotliwościach i z tego powodu płytki różnią się głównie wielkością, sposobem zamocowania elektrod. Należy jednak uważać, czy nie natrafi się na przetwornik pracujący na innej częstotliwości.

W. Bicz

formatting link

Reply to
Wieslaw Bicz

Wieslaw Bicz snipped-for-privacy@optel.pl napisał(a):

Witam ponownie. To ja mam z kolei pytanie. Czy jednak tego rodzaju przetworniki pracują w warunkach rezonansu ? To znaczy przetwornik jest za razem częscią generatora i od grubości przetwornika zależy na jakiej częstotliwości wzbudza się drgania objetosciowe ? Byłem przekonany, że są to drgania wymuszone i że generator zasilający taki przetwornik jest samowzbudny. Jeżeli tak nie jest , to przepraszam, że wprowadziłem w błąd.

Reply to
PL_(N)umber_One

Witam

Dotarłem do firmy która oferuje takie przetworniki pracujące na częstotliwości ok. 1,6MHz. Od sprzedawcy otrzymałem informację że po zamontowaniu przetwornika należy potencjometrem PR skorygować wydajność produkcji pary. W moim układzie nawilżacza jest taki PR w obwodzie bazy tranzystora którego suwak (potencjometru PR) połączony jest z zewnętrznym potencjometrem (na obudowie urządzenia) za pomocą którego użytkownik reguluje wydajność pary. I tu nasuwa mi się pytanie, na co wpływam regulując wartość wypadkowa tych dwóch potencjometrów? na amplitudzie generowanego napięcia? (im wyższa amplituda tym większa wydajność wytwarzania pary) czy na częstotliwość drgań (im częstotliwość generowana bliższa częstotliwości rezonansowej piezoelektryka tym większa wydajność). Dla formalności przybliżę budowę układu. Układ składa się z trafo z podwójnym uzwojeniem wtórnym. Z jednego uzwojenia poprzez diodę tworząca prostownik jednopołówkowy zasilany jest wentylator nawilżacza. Z drugiego uzwojenia utworzony jest zasilacz z mostkiem gretza zasilającym generator na 1 tranzystorze. W obwodzie bazy tranzystora włączone są: cewka parę kondensatorów oraz element piezoelektryczny (mam nadzieje że ww. opis przybliży chociaż w części stopień "skomplikowania" tego układu. Wszystkiego jest ok. 20 elementów. Pozdrawiam

Reply to
vogl

vogl pisze:

Reguluje się częstotliwość. Przetworniki mają indywidualne odchylenia, na odchylenie od nominału wpływa te ż mocowanie przetwornika, a generatory w tego typu urządzeniach są dość prymitywne i trzeba je dostroić.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

...ciach...

Dzięki "Wieslaw Bicz" za pomoc, teraz wystarczy że pomierzę częstotliwość generatora tzn. ustalę czy wogule coś generuje i czy ta częstotliwość będzie zbliżona do 1,6MHz (czyli tej z oferty) i będzie po problemie. Dzięki Wszystkim zainteresowanym za pomoc i informacje. Pzdr.

Reply to
vogl

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.