Dziêki wyspecjalizowanym neuronom lataj±ce owady potrafi± unikaæ kolizji. Poznanie tego mechanizmu mo¿e pozwoliæ na stworzenie nowej generacji lataj±cych robotów - informuje pismo "Current Biology".
Jak wykaza³y badania z u¿yciem mikroelektrod wprowadzanych od owadziego mózgu, w przypadku muchy sygna³y nerwowe z jej fasetkowatych oczu s± przekazywane do wyspecjalizowanych neuronów i do miê¶ni poruszaj±cych skrzyd³a.
Naukowcy z Laboratorium Ruchu i Percepcji w Marsylii opracowali wa¿±ce zaledwie 0,2 grama urz±dzenie, dzia³aj±ce jak uk³ad nerwowy owada. Sztuczny "optyczny regulator przep³ywu" ma za zadanie w odpowiedni sposób zmieniaæ si³ê no¶n±. W³a¶ciwe sterowanie jest mo¿liwe dziêki ¶ledzeniu przez oczy owada czy kamery robota prêdko¶ci, z jak± przemieszcza siê otoczenie wzglêdem lec±cego obiektu. Ta k±towa prêdko¶æ zale¿y od szybko¶ci lec±cego obiektu i wysoko¶ci lotu. Je¶li owad leci szybciej, wzbija siê wy¿ej, gdy wolniej - automatycznie opada ni¿ej. Nie musi siê przejmowaæ pomiarem prêdko¶ci czy wysoko¶ci. Lec±c pod wiatr owad tak¿e zni¿a lot, by zachowaæ sta³± prêdko¶æ k±towa wzglêdem otoczenia, a gdy wiatr jest zbyt silny, prêdko¶ci spada do zera, wiêc l±duje. Niestety, gdy trafi na idealnie g³adk± taflê wody, zwalnia tak d³ugo, a¿ utonie.
Do badañ nad sztucznym "owadzim autopilotem" wykorzystano OCTAVE, mikrohelikopter na uwiêzi. Tak¿e i on reagowa³ jak owad, zmniejszaj±c wysoko¶æ przy locie pod wiatr. Wyniki bêd± mog± pomóc w udoskonalaniu istniej±cych autopilotów i konstruowaniu miniaturowych lataj±cych robotów.
formatting link