Silniczek

W dniu poniedziałek, 7 września 2015 12:49:49 UTC+2 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Krokowcem możesz sterować w ciemno. Mówisz mu gdzie chcesz być i możesz nie sprawdzać gdzie w rzeczywistości jesteś. Przy zalożeniu że masz zapas mocy i że nie gubisz kroków, działa to bardzo dobrze, a w maszynach wieloosiowych nie ma problemu z synchronizacją osi. W serwie natomiast musisz cały czas wiedzieć gdzie chcesz być i gdzie jesteś w rzeczywistości, generowac różnicę i nią sterować prąd w silniku. O ile dla jednoosiowego sterowania jest to proste, to generowanie trajektorii w maszynach dwu, trzy, cztero, pięcio, czy sześcioosiowych robi się zagadnieniem wykraczającym poza zdolności i możliwości czasowe amatora. Stąd pokutujące do dziś powszechne mniemanie o jakejś elitarności serwosilników. Ale wraz z upowszechnianiem się opensourceowych procedur do ich sterowania, to tabu upada.

Reply to
Konrad Anikiel
Loading thread data ...

W dniu 2015-09-07 o 13:01, J.F. pisze:

Tak to mam na myśli. Przy maszynie mam krokowce i sterownik gdzie z płyty sterującej idą sygnały kierunku i kroku. Patrząc na sterowniki serw jest tak samo. Dlatego odpowiedziałem na wiadomość Konrada, że z punktu widzenia sterowaniem sterownikami w obu przypadkach jest podobnie, a nawet tak samo. Nawet istnienie enkoderów w serwach z punktu widzenia sterowaniem nic mnie interesuje. Serwo pogubi kroki to tylko wyśle sygnał, że się rozjechało. I nie gadzam się z Konradem, że sterowanie serwami bardziej skomplikowane. Serwa chyba zawsze kupuje się z dedykowanym sterownikiem, przy krokowcach trochę większe pole manewru.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 2015-09-07 o 13:08, Konrad Anikiel pisze:

Ale czy do napędu masz krokowce czy serwa nie ma znaczenia. Nikt nie buduje sam sterowników do serw. Przygotowanie trajektorii jest takie samo dla serwa i krokowca. G-kod jest taki sam dla obu napędów.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu poniedziałek, 7 września 2015 13:29:20 UTC+2 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Tak, Latający Potwór Spagetti je tworzy.

Tak w ogóle to na potrzeby tej rozmowy trzeba by zacząć rozróżniać "driver" od "controller". Po polsku jedno i drugie to sterownik!

W jaki sposób serwo gubi kroki?

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2015-09-07 o 13:44, Konrad Anikiel pisze:

Nie buduje ktoś, kto składa maszynę z podzespołów. Z tych co znam to Bermaq, Felder, Kimla, SCM nie budują sterowników do serw. Biorą gotowe.

Serwo gubi kroki z tych samych powodów co krokowiec, moc serwa jest za mała i nie może pokonać sił podczas obróbki, wjedzie w mocowania itp. Ilość impulsów STEP nie zgadza się z tym co wychodzi z enkodera i sterownik zatrzymuje serowo i wystawia sygnał błędu.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 2015-09-07 o 16:04, J.F. pisze:

Ja myślę, że jest inaczej. Ale może tkwię w błędzie. Zapytam biegłych w tym temacie.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 2015-09-07 o 09:13, J.F. pisze:

Gazniki wymarly, teraz sa stosowane układy wtryskowe.

WM

Reply to
WM

Ja kiedyś chciałem coś takiego mieć.

formatting link
nawet 500 szt nie chcieli sprzedać taniej.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu wtorek, 8 września 2015 17:10:41 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Na aliexpressie serwa zaczynają się od trochę ponad 1 euro za jedną sztukę w tym darmowa wysyłka. SG90. Na Alibabie są te same są w pakietach po 100 i więcej sztuk, o cenę trzeba zapytać emailem. Jak zapytasz pierwszych 20 dostawców z listy i wybierzesz najniższą cenę to pewnie zejdziesz poniżej złotówki.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu poniedziałek, 7 września 2015 16:04:57 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Główne wyzwanie to takie wysterowanie wszystkich osi, żeby ekstremum funkcji, które jest w zadanej trajektorii w kilku osiach jednocześnie, wystąpiło w rzeczywistości jednocześnie. Przy krokowcach wysyłasz sygnał kroku do wszystkich osi jednocześnie, jak nie chcesz mieć schodów to dobierasz odpowiednią rozdzielczość i nie masz problemu. W serwie rzeczywista trajektoria podąża z jakimś tam opóźnieniem za zadaną, a to opóźnienie zależy od reakcji, więc skoro w każdej osi jest inna reakcja, to i opóźnienie jest inne. Jak frezujesz kulkę, to chciałbyś żeby czubek tej kulki był w osi X w tym samym miejscu, co w osi Y, prawda?

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2015-09-09 o 13:52, Konrad Anikiel pisze:

Z punktu widzenia wejścia sterownika (nie drivera) sterowanie serwem i krokowcem jest takie samo (CNC). I tu i tu wysyła się sygnał STEP i DIRECT.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu środa, 9 września 2015 19:42:59 UTC+2 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Że co? Ile drutów mają te Twoje serwa?

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2015-09-10 o 9:07, Konrad Anikiel pisze:

Nie patrz na serwo li tylko jako na silnik. Serwo ja rozumiem "silnik" plus sterownik. I taki komplet ma na wejściu tyle samo drutów co komplet składający się z krokowca i sterownika. Czyli dwa druty na oś. STEP i DIR. I te dwa wejścia wystarczą. Są oczywiście innw wej/wyj. Ale do poruszania są dwa. Krok i kierunek. I te dwa druty na oś wystarczą do zrobienia np. spiralnej poręczy schodów. Mając oczywiście 5 osi. Tu schemat wejść serwa

formatting link
widać to samo co w krokowcu ze sterownikiem.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu czwartek, 10 września 2015 10:11:39 UTC+2 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Zależy dla kogo. Dla mnie to tam jest analogowe sterowanie szerokością impulsu (w trybie sterowania położeniem), a nie żadne zadawanie pojedynczych kroków. Miałes iść się spytać tych co wiedzą, byłeś już?

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2015-09-10 o 10:52, Konrad Anikiel pisze:

I tu się mylisz. Maszyna działa na tym sterowniku. Sterownik CNC wysyła tylko do sterownika serw DIR i STEP. Ten sam sterownik CNC steruje maszyną ze sterownikiem z krokowcami. Tu masz ten sterownik CNC, który mam i działa z pakietem z serwami i krokowcami.

formatting link
Jedynie nie wiem co się dzieje jak serwo nie może wykonać zadanego STEP. Utwierdzam się w tym, że nic nie robi. Wystawia sygnał błędu i zatrzymuje serwo. Bo nie może przecież próbować ponowić kroku kiedy inne osie pracują dalej. Musiały by czekać. Czyli zatrzymać się, a nie zatrzymają cię w t=0. A pytałem tu:
formatting link
Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu czwartek, 10 września 2015 11:52:02 UTC+2 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Znaczy, nie masz serw, tylko serwa krokowe. Znaczy ja o niebie, Ty o chlebie.

Reply to
Konrad Anikiel

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.