Zastrzeżenie praw autorskich

Ktoś zastrzegał sobie wzór użytkowy?
Niby poczytałem co i jak, ale jak to jest w praktyce.
Mam na myśli bardzo prosty mebel, ale forma całkiem nowa.
Robert
Reply to
Robert Wańkowski
Loading thread data ...
Użytkownik "Robert Wańkowski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał
Ma to niewiele z prawami autorskimi
Przeczytaj zastrzeżenia konkretnej sprawy, do znalezienia w bazie danych Urzędu, to co tam wymieniono jest chronione, póki on płaci za to opłaty. Nie wolno tego w kraju produkować ani wprowadzać do obrotu z zagranicy. Jak jesteś mocny to możesz starać się mu unieważnić ochronę, podnosząc np. dowody, że nie było to nowe jak on zgłaszaszał, bo gdzieś już na świecie istniało, jeśli jesteś w stanie to wykazać.
Użytkowy czy przemysłowy. Jedno chroni technikę, a drugie wygląd zewnętrzny. Poczytaj na stronie Urzędu Patentowego, względnie w Prawie własności przemysłowej, prawa autorskie reguluje osobna ustawa o prawie autorskim (choć z mebalmi ma ona tyle wspólnego, że tylko gdyby to był jakiś jednostkowy, bardzo unikalny mebel, albo chroni rysunek sam w sobie, projekt, ale nie mebel fizyczny).
Reply to
Piotr [trzykoty
Zgłasza się w UPRP, samemu lub przez profesjonalnego rzecznika patentowego (za opłatą). Dokumentacja zgłoszeniowa musi być zgodna z przepisami.
Reply to
Piotr [trzykoty
Piotr [trzykoty] pisze:
polecam przez rzecznika - jako że obecnie jest o wiele mniej zgłoszeń niż kilkanaście/kilkadziesiąt lat temu, jest bardzo wielu dobrych rzeczników bez zajęcia i przygotują Ci wszystkie papiery i poprowadzą sprawę do końca za w miarę niewielkie pieniądze (100-500 zł). A wiedzą na co zwrócić uwagę - np. jak opisać, jak ponumerować czy jakich symboli użyć na rysunkach (to ma znaczenie).
Tylko się nastaw że proces przeanalizowania zgłoszenia w UPRP zajmie przynajmniej 2-3 lata.
Reply to
kulig
"kulig" snipped-for-privacy@microsoft.com wrote
Albo trafiasz na takich kompletnie bez zajęcia albo... Dobry rzecznik w dużym mieście raczej nie bierze mniej niż górna kwota jaką podałeś, a częściej więcej.
Reply to
Piotr [trzykoty
kulig pisze:
MSZ _dobry_ rzecznik nie ma czasu sie podrapać, a za stówę to palcem w bucie nie kiwnie ;-)
Reply to
Adampio
Robert Wańkowski pisze:
w skrocie musi byc nowe w skali swiatowej, to czego chcesz zeby inni nie robili opisujesz w zastrzezeniach ochornnych Urzad to "obrabia" ze 2 lata zanim wyda decyzje ochona trwa 10 lat od daty zgloszenia
Reply to
Adampio

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.