Kierunek walcowania

Mam próbkę grubej blachy "quarto plate" z nierdzewki duplex (czyli austenityczno-ferrytycznej, lekko magnetycznej). Gorąco walcowana, nie ma śladów po walcach na powierzchni. Nie wiem w jakiej orientacji została wycięta z arkusza. Jaka jest najprostsza metoda określenia kierunku walcowania? Mikro trochę kłopotliwe.

Z tego klocka będą wycięte dwie próbki do badania pękania (fracture mechanics) według BS7448. Po której orientacji spodziewać się gorszego wyniku? Konrad

Reply to
Konrad Anikiel
Loading thread data ...

W dniu 24.04.2012 19:03, Konrad Anikiel pisze:

Zdecydowanie próbka pobrana poprzecznie ma gorszą udarność i pękanie zmęczeniowe. W większości przypadków bada się próbki pobrane wzdłużnie, ale przy bardziej wymagających normach bada się obie. Z tym że od tej poprzecznej "wymaga się mniej".

Nie wiem czy jest możliwe rozpoznanie kierunku walcowania bez badań mikro.

pzdr spawalnik

Reply to
Marcin

Poszły dwie próbki, jedna wzdłuż, jedna w poprzek, tyle że nie wiadomo która jest jaka. Jak wrócą po badaniu to będę się martwił. To nie jest badanie pękania zmęczeniowego, tylko prędkości propagacji pęknięcia pod stałym obciążeniem. coś jak ASTM E399. Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Konrad Anikiel snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

Wprawdzie to nierdzewka, ale moze uda sie probke wytrawic?

Szlif zgrubny i wytrawienie odczynnikiem Jacewicza, moze ujawni wlokna?

strona 2

formatting link
WM

Reply to
WM

Dzięki, właśnie takiej metody McGyvera potrzebowałem. Trudniej z realizacją, nie wiem gdzie to kupić w Albionie, ale będę szukał. Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 28.04.2012 16:32, Konrad Anikiel pisze:

Pęknięcie nie propaguje pod stałym obciążeniem

pzdr spawalnik

Reply to
Marcin

Nie spieram się, uczciwie się przyznaję że nie przeczytałem dokładnie tej normy. Coś tam lab ma zmierzyć i dać mi wynik :-) Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2012-04-28 13:30, Marcin pisze:

Możliwe jest rozpoznanie kierunku włókien przy pomocy pomiaru transmisji dźwięku wzdłuż lub poprzez folię.

W. Bicz

formatting link

Reply to
Wieslaw Bicz

A można prosić o rozwinięcie? Jaką folię? Jaki parametr mam mierzyć? Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Chodziło oczywiście o blachę. Ale w końcu to kwestia grubości i nomenklatury.

Sprawa wygląda tak:

Propagacja fal mechanicznych, szczególnie poprzecznych, zależy od parametrów mechanicznych materiału, w tym także takich, jak naprężenia. Dotyczy to głównie prędkości fal.

W strukturach takich jak folie, płyty czy blachy (o małej grubości w stosunku do wymiarów poprzecznych) propagują się tzw. fale płytowe, będące złożeniem fal poprzecznych i podłużnych.

Szybkość ich propagacji musi zależeć od kierunku włókien, ale nie potrafię powiedzieć teraz, w którym kierunku będzie większa.

Dysponując odpowiednim urządzeniem i stosunkowo prostymi przetwornikami można to łatwo sprawdzić.

Taki pomiar powinien też być możliwy na transmisji poprzez blachę.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Dzięki panie Wiesławie, mam tu Omniscana z jakimś zestawem przetworników do phased array, nie znam sie na tym, ale nasi zawodnicy od KJ powinni sobie poradzić. Znajdzie się jakiś arkusz ze znanym kierunkiem walcowania, zawsze mogą porównać i dojdą w którą stronę prędkość jest większa. Konrad PS. Przy okazji jeszcze jedno pytanie, nie związane już z oryginalnym problemem: czy umocnienie przez zgniot (konkretnie bardzo ciasne walcowanie blachy do postaci rury) też powoduje anizotropowość w propagacji ultradźwięków?

Reply to
Konrad Anikiel

Na pewno. Ale różnice nie muszą być duże.

A tak przy okazji:

Do takich pomiarów przetworniki typu PA raczej się nie nadadzą - za duży szum fazowy. OMNISCAN pewnie sobie poradzi, ale optymalne byłyby użycie w miarę prostych przetworników kątowych i urządzenia pozwalającego na precyzyjny pomiar szybkości (czasu propagacji).

Należy się bowiem spodziewać niezbyt wielkich różnic.

W, Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Według propagandy Olympusa, te czujniki mogą pracować w ToF, po prostu każdy element nadaje to samo, zachowuje się to podobno jak jeden duży a nie jak ileś tam małych.

Tu już sie nie wymądrzam, byc może "może pracować" to nie to samo co "da te same efekty". Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Nie wykluczam, że się uda, ale byłbym sceptyczny w tym zastosowaniu.

Proponuję spróbować. W razie czego mogę służyć pomocą.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Dzięki wielkie. Generalnie to juz nie jest mój problem, ja mam zasugerować, a co chłopaki wybiorą to ich sprawa. Nie mam na to wpływu, ale przynajmniej chciałem wiedzieć co jest możliwe a co nie. Zawsze potem można powiedzieć bardzo konstruktywne "a nie mówiłem?"... Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.