Twardość

Mam do wyboru frezy z płytkami 1600 HV i 1900 HV. Jak traktować te różnice? Liniowo? To jest marne 20%. Różnica w cenie 10%. Czy to tylko marketing?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski
Loading thread data ...

W dniu wtorek, 19 września 2017 05:12:51 UTC+9 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Ale co marketing? Że ktoś Ci wmówił że im więcej tych Vickersów tym lepiej, a Ty nie dopytałeś na co lepiej? To wtedy nie jest marketing tylko taka gadka, jedna pani drugiej pani.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2017-09-19 o 14:58, Konrad Anikiel pisze:

Nikt nic nie wmawiał, wręcz przeciwnie. Mają w ofercie dwa rodzaje frezów. Różnią się tylko kolorem nawet opis niczego nie różnicuje. To zapytałem. Odpowiedzieli, to co napisałem. I się zastanawiam czy będzie różnica w trwałości. Dlatego pytam mądrzejszych czy różnica 20% w twardości przekłada się tak samo na trwałość. Skala HV

formatting link
ści_Vickersa Tu rzeczone frezy.

formatting link
formatting link
Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Przy drewnie wiekszego znaczenia nie bedzie miala twardosc. Kupowal bym z tego twardszego jesli to ma byc do produkcji wielkoseryjnej.

Reply to
4kogutek44

W dniu 2017-09-19 o 16:50, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Z drewnem nie mam problemu. Problem jest z płytą wiórowa melaminowaną lub MDF-em melaminowanym. Frezując frez idzie cały czas na tej samej wysokości i ta najtwardsza warstwa (melamina) szczerbi frez. I zaczyna szczępić krawędź. Można frezować po rampie spiralnej, gzie frez zagłębia się podczas frezowania, ale to 2x dłużej.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Użytkownik "Robert Wańkowski" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:59c132fb$0$654$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2017-09-19 o 16:50, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Hm, melamina nie jest chyba taka twarda ... ale moze trzeba frez do melaminy ?

Hm, to chyba nie powinno trwac dluzej - tylko jeden dodatkowy posuw i to wolny - moze cos nie tak z kontrolerem ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-09-19 o 17:25, J.F. pisze:

Nie wiem co to za melamina, ale to pewnie nie ta sama co do mleka dodawali. :-)

Są diamentowe frezy, używam, ale mają taką geometrię, że minimalna głębokość jest dla mnie za duża. A problem mam podczas frezowania rowków pod profile LED, a niektóre nie kryją krawędzi.

No jeden dodatkowy, czyli jedno dodatkowy okrążenie. Było jedno będą dwa, czyli 2 x dłużej.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

a to wielkoseryjna produkcja ze czas taki wazny? Jak jednostkowa i jest mus to dwa razy frezujesz, taka karma.

Reply to
4kogutek44

W dniu 2017-09-19 o 18:59, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Nieeeee... rzemiosło. Tak pytam bardziej z ciekawości. Bo nikt nie podaje z czego robi te frezy. Jak nie sprawdzisz to nie wiesz.

Mam frezy, które mają tą widię o rząd wielkości lepszą. Firma istnieje (Freud) ale te frezy stare, kupione z maszyną. Leżały nieużywane, bo mocowanie calowe. Dałem do ostrzenie dają się zacisnąć w tulejce 13 (frez ma mocowanie 12,7?) i po chyba 100 mb jadąc palcem po ostrzu nic nie czuję. Inne firmy po kilku metrach już czuć, że coś wytarte.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Użytkownik "Robert Wańkowski" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:59c14073$0$15195$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2017-09-19 o 17:25, J.F. pisze: [...]

Moze i ta sama, tylko w plycie to ona jako zywica ...

Zaraz - jesli dobrze rozumiem, to frez jest dlugi, a plyta raczej cienka. I jesli frez wzgledem plyty bedzie sie poruszal wzdluz osi, to bedzie szczerbil sie rownomiernie.

I trzeba plyte objechac dookola ?

To tak mi sie wydaje, ze jedno okrazenie wystarczy, tylko wprowadzic dodatkowy ruch. Wspolrzedna Z na rogach zmienic, albo niech zygzakiem leci .

J.

Robert

Reply to
J.F.

Jak rzemioslo to frezuj na dwa razy zeby freza oszczedzac. W produkcji jest inna kalkulacja. W produkcji frez jest "materialem eksploatacyjnym" w rzemiosle " srodkiem trwalym".

Reply to
4kogutek44

W dniu 2017-09-19 o 19:29, J.F. pisze:

Tak, ale to jest rowek z dnem. I dno będzie wznosić się i opadać. Trzeba zrobić jeszcze jedno okrążenie.

Z obróbką na wylot nie mam problemu. Frez diamentowy ma taką geometrią, że od góry pcha materiał w dół a od dołu do góry. Tu widać:

formatting link
ten rowek płytszy niż 9,5 będzie robił ostrzem wyrzucającym wiór do góry i może wyrywać.

Robert

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Dnia Tue, 19 Sep 2017 20:51:46 +0200, Robert Wańkowski napisał(a):

[...]

Rozumiem ... ale te frezy z linku to przeciez maja lozysko na dole - jak tym rowek zrobic ?

rozumiem ... a nie ma jakis innych ukladow ostrz ?

Z wyrzucaniem wiorow nie ma problemow ? Moze musi byc do gory ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-09-19 o 21:32, J.F. pisze:

One były użyte w części tematu związanego z twardością. Rowki oczywiście innymi... ale nie do końca. Te frezy z łożyskiem chcę kupić i odciąć mocowanie łożyska z tego powodu, że nie ma frezów z częścią roboczą tak długą (50 mm) i średnicą roboczą (12,7) większa od uchwytu (12). Przeważnie są równe i po ostrzeniu przy głębszych obróbkach mocowanie trze o materiał.

Diamentowych nie ma. Mówimy tu o cenach kilikuset zł a nie tysięcy.

To wyrzucanie do góry związane jest z pochyleniem ostrza. Jest tak jak w normalnym wiertle, które wióry wali do góry i strzępi materiał od góry.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu wtorek, 19 września 2017 22:35:31 UTC+9 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Weź taki który się wyszczerbił i obejrzyj go pod mikroskopem, na przykład takim z ali za 5 dolców. Sprawdź jakie to jest zużycie: jeśli materiał freza/płytki się wykrusza, to znaczy że jest zbyt kruchy, czyli za wysoka twardość. Jeśli materiał się wyciera, to znaczy że materiał jest za miękki, twardość za niska. Oczywiście do tego dochodzą parametry obróbki (posuw, obroty, głębokość), więc możesz w jakimś tam stopniu skompensować mankament źle dobranego narzędzia, ale zawsze kosztem czasu.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2017-09-20 o 05:23, Konrad Anikiel pisze:

Zdecydowanie się wyciera. Wykruszają mi się diamentowe. Ale one nawet wykruszone nie rwią, zostawiają ślad, ale krawędź idealna. Zastanawia mnie to dlaczego nie rwią. Płytka jest po skosie to niby wyjaśnia, ale mam też spiralne widiowe negatywy, gdzie też ta spirala skrawa ku dołowi. I te jak trochę się podtępi to rwie, aż zęby bolą. :-)

Te diamentowe, które tak dobrze sobie radzą mają zęby tak zbudowane jak te noże kuchenne, które się nie tępią. Z zewnątrz twarde (tu diament) a pod spodem miękkie (tu jakaś płytka metalowa, która jest lutowana do korpusu)

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu środa, 20 września 2017 15:19:52 UTC+9 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Jestem przekonany że to można w logiczny sposób wyjaśnić, ale nie widząc tego, nie bardzo rozumiem mechanizm zniszczenia narzędzia. Może być tak, że zniszczona krawędź widii jest zaokrąglona i zamiast skrawać materiał, to go miażdży i robi bydło, bo dochodzą wibracje, jednym słowem melamina jest nie tyle cięta co rozpieprzana w drzazgi. A wykruszony diament wciąż ma ostrą krawędź która tnie elegancko, tylko nie tam gdzie powinna. Ale to już zgadywanie.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2017-09-20 o 09:46, Konrad Anikiel pisze:

Tak właśnie wygląda diament, ostre wykruszenia. A widia jedna szybciej inna wolniej robi się wygłaskana. Przekonanie, że spiralny atakujący od góry nawet podtępiony powinien dać rade było mylne.

Krawędź diamentowego wymęczonego wygląda jak ociosany krzemień. widia

formatting link
diament
formatting link

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu środa, 20 września 2017 18:36:38 UTC+9 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

No to może nawet i nie najgorsze to moje zgadywanie.

Reply to
Konrad Anikiel

To jedyne wyjscie jechac dwa razy tak jak opisales. Jak sie frez zuzyje obciac zuzyte i znowu jakis czas spokoj. Mozna i na raz i jak sie frez wyslizga to go skrocic o wyslizgane.

Reply to
4kogutek44

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.