Przyszlosc energetyki

W dniu 29.03.2014 17:37, Tomasz Wójtowicz pisze:
Ledwie kilkanaście tysięcy lat temu większość Europy była pokryta gęstymi puszczami.
Czyli póki nie będziemy mieli tyle wiatraków ile wtedy drzew - można się nie martwić o "hamowanie wiatru".
Zaczynasz łapać.
Reply to
Andrzej Lawa
Loading thread data ...
W dniu 2014-03-29 11:58, J.F. pisze:
Zdaje się że mają wystarczająco dużo energii z wody.
Reply to
PeJot
W dniu 29.03.2014 20:09, PeJot pisze:
Przy czym ponownie - nie było to jakieś globalnie istotne schłodzenie skorupy tylko wychłodzenie jakiegoś lokalnego skupiska magmy. I nie jest też to jedyna hipoteza...
Reply to
Andrzej Lawa
Ja pamiętam jeden taki projekt, o którym zapomniano, choć nigdy oficjalnie nie zamknięto. Po prostu po upadku ZSRS przestano się nim zajmować i nigdy nie wyszedł poza fazę koncepcyjną, choć podobno obecna świetna technologia rosyjskich betonowych konstrukcji morskich wyrosła się z tamtego projektu: tiny.pl/qnhpx Dwa warianty, ten bardziej ambitny miał dawać ponad 87GW mocy. Niestety, w regionie gdzie nie ma odbiorców. Ale gdyby to zrealizowali, to teraz po Fukushimie mieliby bardzo dobrego klienta za miedzą. Jeden z pomysłów co zrobić z taką energią, to było wytwarzanie wodoru przez elektrolizę morskiej wody i wysyłanie go rurociągiem, na przykład do Chin.
Reply to
Konrad Anikiel
Użytkownik Andrzej Lawa napisał: [..]
Gwoli kronikarskiej ścisłości:
formatting link
"Each electric Prius motor requires 1 kilogram (2.2 lb) of neodymium"
Aczkolwiek rozumiem i popieram iż magnesy trwałe w generatorach prądu nie są niezbędne
[..]
Zaleta PV to brak elementów ruchomych a dzięki temu najniższy możliwy koszt eksploatacji. Podobnie mają się peltiery do chłodni sprężarkowych.
Reply to
AlexY
Dnia Sat, 29 Mar 2014 13:54:58 +0100, Andrzej Lawa napisał(a):
Przestaje dzialac przy zachmurzeniu, nawet lekkim.
J.
Reply to
J.F.
W dniu 29.03.2014 22:36, J.F. pisze:
Działa gorzej ale działa.
Chyba że masz jakąś niedużą instalację, ale wtedy dajesz silnik Stirlinga.
Ogniwa fotowoltaiczne też mają mniejsza wydajność przy zachmurzeniu.
Tak na marginesie - o ile mogę się zgodzić, że fotowoltaika może dać w ładniejsze dni istotny procent energii dla gospodarstw domowych przy luźnej zabudowie (domy jednorodzinne z adekwatnymi działkami) to w zabudowie wielkomiejskiej czy w przemyśle masz już zbyt dużą gęstość zapotrzebowania energetycznego.
Reply to
Andrzej Lawa
Dnia Sat, 29 Mar 2014 22:50:00 +0100, Andrzej Lawa napisał(a):
Nie dziala. swiatlo rozproszone nie skupia sie.
Ale jakas maja. A twoj pomysl nie ruszy.
Przeciez nie musimy sie ograniczac do miasta. A i w miastach mozna sporo powierzchni wygospodarowac - dachy nad garazami, daszki nad parkingami, nad ulicami ... a w lecie pod daszkiem przyjemny chlodek.
J.
Reply to
J.F.
W dniu 29.03.2014 23:20, J.F. pisze:
ROTFL
Nowa fizyka? ;->
W optymalnych warunkach mają gównianą.
Już dawno ruszył.
formatting link
Tylko trzeba wiedzieć, gdzie postawić. Generalnie w naszej szerokości geograficznej i w naszym klimacie fotowoltaika nadaje się do niskoenergetycznych zastosowań w miejscach bez gotowego dostępu do sieci energetycznej (przykład: lampki ogrodowe; swoją droga zimą nie starcza im zmagazynowanej energii na świecenie).
Odwrotnie: nie możemy się ograniczać ;)
Ale to i tak będzie promil zapotrzebowania.
No i żaden chłodek - tylko cień.
Reply to
Andrzej Lawa
W dniu 2014-03-29 23:48, Andrzej Lawa pisze:
Energii może by starczyło, ale akumulatorek NiMH źle się ładuje przy ujemnej temperaturze.
Reply to
Tomasz Wójtowicz
W dniu 30.03.2014 00:10, Tomasz Wójtowicz pisze:
W moich chyba są NiCd, ale tak czy inaczej kluczem są nie temperatury a długość dnia.
Reply to
Andrzej Lawa
Ja sobie tak mysle ze jakby ichni urzad skarbowy mial to zrobic to na poludniu niemiec na co drugim domu wisza ogniwa sloneczne. Myslisz eze bauery nie wyszly by na ulice z widlami?
Reply to
LeonKame
pierdu pierdu...
jak na razie koñæza sie ju¿ bardzo d³ugo...
jest szansa ¿e w koñcu opracujmye metodê syntezy j±drowej.
Reply to
Marek Dyjor
W dniu 30.03.2014 14:52, Marek Dyjor pisze:
I coraz trudniej je wydobyć, coraz drożej, coraz mniej energii się zwraca z wydobycia, a energii potrzebujemy (jako ludzkość) coraz więcej.
Prędzej czy później MUSZĄ się skończyć.
Jest też szansa na zlikwidowanie starzenia i biologiczną nieśmiertelność. Podobnie jest szansa na kolonizację innych planet.
Ale na razie mamy to co mamy. Pewnie, trzeba próbować wejść w energię syntezy jądrowej, ale póki co nawet z ciężkim wodorem słabo idzie, a żeby to było niemalże niewyczerpalne trzeba by wykombinować metodę fuzji lekkiego wodoru. A z tym jest jeszcze większy problem.
Reply to
Andrzej Lawa
W dniu niedziela, 30 marca 2014 15:54:38 UTC+2 użytkownik Andrzej Lawa napisał:
akurat szansy na kolonizację innych planet brak. Jedynym obiektem w kosmosie na jaki mogli polecieć ludzie był Księżyc. Dalej nikt nie poleci. Wyprawę na Marsa można sobie z głowy wybić. Nikt żywy by nie doleciał. Promieniowanie zabije każdego a statku z dostatecznie grubymi ołowianymi osłonami na razie nikt nie zrobi ze względów finansowych.
Reply to
kogutek444
co nie zmienia faktu ¿e te parszywe paliwa kopalne s± naj³atwiejsze do przemiany w energiê elektryczn±.
warto wiedzieæ ¿e obecnie USA i KAnada staj± sie najwiekszymi producentami ropy i gazu...
a z³o¿a maj± olbrzymie... No i w koñcu z³o¿a si± w normalnych przewidywalnych z grubsza pañ¶twach a nie u dzikich arabów.
znaczy ruskie te¿ maj± prawdopodobnei ³upki gazo i ropono¶ne tylko nie maj± ani technologii a przedewszystkim kasy aby je zacz±æ eksploatowaæ.
wiêc s± w dupie. Z³o¿a konwencjonalne w Rosji wg niektórych eksperów s± na wykoñczeniu, obawiam sie ¿e nawet Putin nie wie ile ma gazu i ropy. Bo nikt nie wie ile dopisali do szacunków geolodzu aby zarobiæ na lepsze premie za odkrycia.
Kryzys ukraiñski jest dobrym zapalnikiem aby dywersyfikowac dostawy paliw oraz aby daæ zielone ¶wiat³o na badania i wydobycie gazu z ³upków w CA£EJ Europie. A Polityków którzy s± na rosyjskiej kroplówce powinno sie szybko odci±æ i wys³aæ na humanitar± emeryturê choæ ja bym ich widzia³ w samolocie lecacym do Moskwy z biletem w jedn± stronê i zakazaem wjazdu do Europy i USA do koñca ¿ycia.
Reply to
Marek Dyjor

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.